Poznaj tradycję polskiej wsi w skansenie w Ciechanowcu

"Tłokę", czyli ludzi zbierających ziemniaki za kopaczką na polu przypomina m.in. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie), który zaprasza w niedzielę na "Jesień w polu i zagrodzie", czyli na pokazy dawnych prac wykonywanych jesienią.

Muzeum Rolnictwa mieści się w skansenie, który przypomina jak w XIX wieku wyglądała podlaska wieś. W ciągu roku placówka wielokrotnie zaprasza na różne przedsięwzięcia, w ramach których przypomina dawne tradycje związane ze wsią i rolnictwem.

"Jesień w polu i zagrodzie" pracownicy działu oświatowego muzeum nazywają "niezapomnianą podróżą do przeszłości" i jednocześnie lekcją historii z tradycji podlaskiej wsi.

Podczas pikniku w wiejskiej scenerii nie zabraknie prezentacji dawnych tradycji i zwyczajów oraz obrzędów związanych z kopaniem ziemniaków. "Najważniejszym punktem programu jest pokaz kopania ziemniaków motykami oraz kopaczką konną i +tłoka+ – zbieranie ziemniaków za kopaczką z udziałem widzów. Po tym następuje bronowanie kartofliska broną konną" - zapowiada Artur Warchala z ciechanowieckiego muzeum.

Będzie też można zobaczyć pokazy szycia laleczek z makówek i gałganków, wykonywania korali z jarzębiny czy kasztanowych ludzików. Będzie też można nauczyć się plecionkarstwa, zobaczyć obróbkę lnu, tkania na krosnach, przędzenia na kołowrotku, ale też strzyżenia owiec czy ręcznego wyrobu masła czy śmietany, szatkowania kapusty i udeptywania jej w beczce.

Podczas festynu prezentować się też będą gospodarstwa agroturystyczne z doliny Bugu. "Niecodzienną atrakcją są stoiska prezentujące przygotowania zapasów do spiżarni na zimę, a także degustacja specjałów podlaskich z kuchni polowej – placków ziemniaczanych, babki ziemniaczanej, kiszki ziemniaczanej, bigosu, zupy kartoflanki, podpłomyków, piwa jałowcowego, naparów ziołowych, chleba razowego. Na kartoflisku skosztować można ziemniaków pieczonych w ognisku" - zachęca Artur Warchala.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu znajduje się w zespole parkowo-pałacowym z połowy XIX wieku na terenie dawnej posiadłości rodziny Starzeńskich, który po wojnie był odbudowany w latach 1966-1969. Jest tam ponad czterdzieści zabytkowych obiektów drewnianych, z okresu od XVIII do początku XX wieku. W zbiorach muzeum jest ponad 27,5 tys. eksponatów, które są prezentowane na kilkudziesięciu wystawach stałych, m.in. związanych z rodem Ciechanowieckich i historią Ciechanowca.(PAP Life)

kow/mdn/