Poznajmy adiuwanty – Elvita Solmer Rozpoczynamy nowy cykl artykułów, w którym przedstawimy adiuwanty, czyli preparaty  nieposiadające właściwości biobójczych, jednak wspomagające działanie stosowanych z nimi środków ochrony. Na rynku występuje bogata oferta adiuwantów, lecz nie wszystkie sprawdzą się w każdych warunkach. W naszym cyklu wyjaśniamy, które preparaty zadziałają najlepiej w konkretnych zabiegach ochrony.
 

Adiuwanty – dlaczego warto stosować?

Adiuwanty poprawiają działanie środków ochrony roślin. Na rynku pojawiły się wiele lat temu, jednak w ostatnich latach pula preparatów znacząco się powiększyła. Ich stosowanie ma sens, ponieważ ilość zabiegów środkami ochrony roślin jest czasem bardzo duża, co oznacza, że nie zawsze warunki do wykonania zabiegu są idealne. I choć agrofagi wykształciły bariery ochronne przed działaniem środków, adiuwanty pozwalają te bariery przełamywać.
 

Jak wesprzeć działanie herbicydów doglebowych?

Do odpowiedniego działania herbicydów doglebowych zalecana jest gleba wilgotna. Umożliwia to dokładne pokrycie jej tzw. mikrofilmem oraz zapewnia obecność substancji aktywnej w profilu glebowym, z którego wschodzi większość nasion chwastów (0-5 cm). Tymczasem sucha ziemia znacznie to ogranicza. Wysokie napięcie powierzchniowe wody powoduje, że powierzchnia styku kropli z glebą nie zapewnia wytworzenia mikrofilmu. Dodatkowo kropla wolniej wiąże się z glebą, przez co jest bardziej wrażliwa na odparowanie z niej.

Kolejnym zagrożeniem jest zwiększone przemieszczanie w glebie w sytuacji intensywnych opadów deszczu, co prowadzi do powstawania m.in. fitotoksyczności rośliny uprawnej (np. bielenie liści rzepaku) oraz przemieszczania herbicydu do wód gruntowych. Co więcej, sucha i słoneczna pogoda może doprowadzać do zjawiska fotolizy, czyli rozpadu substancji aktywnej pod wypływem promieniowania UV.
 

Elvita Solmer – działanie

Elvita Solmer to adiuwant olejowy do stosowania z herbicydami doglebowymi. Dociąża on kroplę, w wyniku czego poprawia precyzję zabiegu podczas delikatnych podmuchów wiatru. Zmniejsza napięcie powierzchniowe cieczy roboczej oraz silnie związuje ją z glebą. Dzięki temu ułatwia powstanie mikrofilmu. Zapobiega to odparowaniu cieczy w trakcie i po zabiegu, a także wymywaniu w przypadku opadów deszczu. W efekcie końcowym przeciwdziała to fitotoksyczności względem rośliny uprawnej oraz zwiększa skuteczność chwastobójczą, nawet w sytuacji warunków mniej sprzyjających zabiegowi.
(mf)
 

Materiał ukazał się w „Magazynie Najbliżej Rolnika” nr 2/2022 (16)