Prawie 3 tys. osób stara się o premie dla młodych rolników

2971 wniosków wpłynęło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie premii młodym rolnikom - poinformowała ARiMR. Dotacja wynosi 100 tys. zł i ma pomóc osobom w rozpoczęciu działalności we własnym gospodarstwie.

Nabór wniosków trwał od 31 marca do 29 kwietnia i prowadzony był w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Był to już drugi nabór dla młodych rolników w trwające perspektywie finansowej, poprzedni odbył się od 20 sierpnia do 16 września 2015 r.

W ostatnim naborze ministerstwo rolnictwa złagodziło zasady. Najważniejsza zmiana polegała na tym, że wsparcie mogli uzyskać także wnioskodawcy, którzy już rozpoczęli prowadzenie działalności rolniczej, a więc m.in. wystąpili o płatności bezpośrednie. Przepis ten dotyczył także wnioskodawców, którzy ubiegali się o premię dla młodych rolników w roku 2015.

Unijna dotacja przysługuje rolnikom, którzy nie przekroczyli 40 lat, posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, rozpoczęli urządzanie gospodarstwa rolnego, tzn. stali się właścicielem lub objęli w posiadanie gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha nie wcześniej niż w okresie 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Młody rolnik nadal ma trzy lata na osiągnięcie wymaganych kwalifikacji zawodowych (uzupełnienie wykształcenia), liczone od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.

Dotacja przysługuje rolnikowi, którego wielkość ekonomiczną gospodarstwa nie jest mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 150 tysięcy euro. Powierzchnia jego gospodarstwa musi być co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach, w których średnia powierzchni gospodarstw jest niższa niż krajowa - gospodarstwo musi mieć wielkość średniej wojewódzkiej. Natomiast maksymalna powierzchnia nie może być większa niż 300 hektarów.

Przyznanie premii wiąże się z obowiązkiem prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie, a w wyniku realizacji biznesplanu wartość ekonomiczna gospodarstwa musi wzrosnąć co najmniej o 10 proc.

Premia wypłacana będzie w dwóch ratach: pierwsza część w wysokości 80 proc. - po spełnieniu przez beneficjenta, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, warunków z zastrzeżeniem których została wydana ww. decyzja. Druga - (20 proc.) - po realizacji biznesplanu. Lista kolejności przyznania pomocy opublikowana będzie na stronie internetowej. Kierownik powiatowy ARiMR ma 180 dni na wydanie decyzji w tej sprawie.

Zgodnie z przepisami rolnik musi przeznaczyć całą kwotę 100 tys. zł premii na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie. Z czego co najmniej 70 proc. tej kwoty musi zostać przeznaczone na inwestycje w środki trwałe.

W pierwszej kolejności pomoc przysługuje wnioskodawcom, którzy uzyskali największą liczbę punktów, przy czym pomoc jest przyznawana, jeżeli wnioskodawca uzyskał co najmniej 12 punktów. Pomoc nie może zostać przeznaczona na: chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne, prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.

W ramach całego PROW 2014-2020 na wsparcie dla młodych rolników przeznaczono 718 mln euro. (PAP)

awy/ mhr/