Produkcja mleczna – jak uniknąć dodatkowych kosztów?

Większość hodowców krów mlecznych dąży do utrzymania stabilnego poziomu produkcji bez nieprzewidzianych wydatków. Na osiągnięcie tego celu w bardzo dużym stopniu wpływa status zdrowotny stada i prawidłowo funkcjonujący rozród krów. Zniwelowanie kosztów związanych z ponowną inseminacją, zastosowaniem środków leczniczych oraz wydłużeniem czasu oczekiwania na cielaka (poronienia, ciche ruje) generuje znaczące oszczędności, a tym samym
poprawia opłacalność hodowli.

 

Mocznik w mleku – dlaczego jest tak ważny?

W wielu gospodarstwach przyczyną brakowania krów są choroby metaboliczne spowodowane nieprawidłowym żywieniem zwierząt zarówno w sezonie zimowym, jak i w trakcie pastwiskowania. Szczególnie ważnym, a zarazem pomijanym przez hodowców czynnikiem, który świadczy o prawidłowości żywienia jest poziom mocznika w mleku. Parametr ten wskazuje, czy bilans pomiędzy białkiem dostępnym w żwaczu oraz energią jest prawidłowy. Wysoki poziom mocznika w mleku (>270 mg/l) najczęściej świadczy o nadmiernej ilości białka żwaczowego. Takie zjawisko często można zaobserwować podczas skarmiania nieodpowiednio skomponowanej dawki pokarmowej lub podczas przebywania krów na pastwisku. Zbyt wysoki poziom mocznika w organizmach może prowadzić do pogorszenia kondycji wątroby, gruczołu mlekowego oraz obniżenia wskaźników rozrodu.
 

Większa efektywność chowu

Prostym rozwiązaniem pozwalającym na obniżenie poziomu mocznika jest wprowadzenie do dawki pokarmowej białka chronionego, którym należy zastąpić standardowe komponenty bogate w białko żwaczowe, a także wprowadzenie dodatkowej puli energii.
 

Znaczne ilości białka chronionego dostarcza Amirap Efekt, który sprawdzi się także w trakcie żywienia zimowego. Z kolei rozwiązaniem, które pozwala na utrzymanie wysokiej wydajności oraz prawidłowych parametrów mleka podczas pastwiskowania jest Zestaw Pastwisko – rozwiązanie wprowadzające do dawki niezbędne białko trawione w jelicie cienkim oraz dodatkową pulę energii, której zielonki nie dostarczają w wymaganych ilościach. Wspomniany wcześniej prawidłowo funkcjonujący rozród najlepiej obrazowany jest przez okres międzywycieleniowy, który powinien być możliwie jak najkrótszy i wynosić około 380 dni. Zachowanie krótkiego okresu międzywycieleniowego daje możliwość stabilnej produkcji na wysokim poziomie. Niestety często występujące problemy z zacieleniami prowadzą do jego wydłużenia i spadku rentowności produkcji. Przyczyną niskiej skuteczności zacieleń w wielu stadach okazuje się być deficyt energetyczny w okresie okołowycieleniowym i wczesnej fazie laktacji. Mając na celu zapobieganie niedoborom energetycznym, należy stosować komponenty paszowe o wysokiej zawartości energii, takie jak Protina Fat. Wskazany komponent dostarcza znacznych ilości bezpiecznej energii pochodzącej z tłuszczu chronionego procesem obróbki. Takie rozwiązanie daje możliwość uzupełnienia deficytu energetycznego bez ryzyka nadmiernego obniżenia pH żwacza.

(ŁM)