Prokuratura: w paszy w Janowie Podlaskim były koksydiostatyki

W próbkach paszy zabezpieczonych w Janowie Podlaskim stwierdzono substancje farmakologiczne, koksydiostatyki, ale w dopuszczalnej ilości – podała w środę Prokuratura Okręgowa w Lublinie, prowadząca śledztwo w sprawie nieprawidłowości w tej stadninie.

Takie wnioski wynikają z przesłuchania biegłego z Instytutu Weterynarii w Puławach, który dokonał interpretacji badań paszy zabezpieczonej w Janowie Podlaskim przez Agencję Nieruchomości Rolnych, po padnięciu klaczy Preria.

„Treść ustnej opinii pozwala na stwierdzenie, że w istocie w przebadanych próbkach występowały substancje czynne farmakologicznie, koksydiostatyki. Są to substancje przeznaczone do zwalczania pasożytów docelowo dla drobiu i bydła” – powiedziała Agnieszka Kępka z Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

„Natomiast w odniesieniu dla gatunków wrażliwych, jakim jest koń, dopuszczalne normy zawartości tych substancji nie mogą przekroczyć 1 proc. wartości przeznaczonych dla gatunków docelowych. Przeprowadzone badania nie wskazują, aby w próbkach wartości te zostały przekroczone, natomiast dopiero badania histopatologiczne wycinków pobranych w trakcie sekcji zwłok konia dadzą odpowiedź na pytanie, czy stwierdzone ilości miały wpływ na padnięcie Prerii” – dodała.

Kępka poinformowała, że przekazano biegłemu do badań próbki paszy zabezpieczonej przez prokuraturę po padnięciu klaczy Amra. We wtorek w Janowie Podlaskim policjanci zabezpieczyli do badań dodatkowe próbki pasz, podawanej innym koniom. Wyniki tych badań mają być znane za kilka tygodni.

W nocy z piątku na sobotę padła klacz Amra należąca do Shirley Watts, stałej bywalczyni dorocznej aukcji koni arabskich - Pride of Poland - w Janowie Podlaskim. Klacz przebywała w janowskiej stadninie w ramach dzierżawy. Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami zwierzę zostało przewiezione do kliniki koni SGGW w Warszawie i poddane operacji, ale nie udało się go uratować. Kilka dni wcześniej klacz oźrebiła się.

W ostatnich miesiącach był to już trzeci przypadek padnięcia cennej klaczy na skręt jelit w tej stadninie.

17 marca padła klacz Preria, także należąca do stadniny koni Halsdon Arabians (Wielka Brytania), której właścicielką jest Shirley Watts.

Wcześniej, w październiku ub. roku z tego samego powodu padła klacz Pianissima. To m.in. było powodem odwołania w połowie lutego br. długoletniego prezesa tej stadniny Marka Treli. Jak informował prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Waldemar Humięcki, powodem dymisji była utrata zaufania oraz m.in. brak odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi arabskimi czystej krwi w stadninie.

Nowy prezes stadniny w Janowie Podlaskim, Marek Skomorowski, oddał się w poniedziałek do dyspozycji przełożonych. We wtorek wieczorem minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel powiedział, że niezwłocznie będzie powołana osoba pełniąca obowiązki prezesa stadniny.

Przed południem Jurgiel tłumaczył, że Skomorowski oddał się do dyspozycji „w związku z nagonką medialną” - jak mówił - jego zdaniem „niezasadną”. Dopytywany, jaki będzie los obecnego prezesa, odpowiedział: „Oddał się do dyspozycji. Co zrobimy – zobaczymy”.

W poniedziałkowym komunikacie resort rolnictwa informował z kolei, że według Jurgiela zarząd stadniny w Janowie Podlaskim powinien zostać zmieniony; niezwłocznie powinien też zostać rozpisany konkurs na stanowiska w zarządzie spółki.

O padnięciu koni została zawiadomiona lubelska prokuratura prowadząca już śledztwo dotyczące przestępstwa niegospodarności, jakiego miały się dopuścić poprzednie władze stadniny. Prokuratura rozpoczęła czynności zmierzające do wyłączenia wątku padnięcia koni do odrębnego śledztwa – poinformowała Kępka. (PAP)

kop/ pz/