Promocja dobrego pieczywa na Święcie Chleba w Poznaniu

Niespełna 50 kg pieczywa rocznie zjada statystyczny Polak; zdaniem piekarzy, coraz więcej osób sięga po produkty droższe i lepszej jakości. W sobotę w Poznaniu walory dobrego pieczywa promowane będą podczas 18. Święta Chleba.

Z roku na rok w kraju maleje liczba piekarni. Jak powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP Stanisław Butka, w Polsce działa ok. 9,5 tys. takich zakładów.

„Otwierają się nowe, ale i tak liczba piekarni kurczy się o ok. 300 – 500 rocznie. Będzie ich jeszcze mniej, bo jemy mniej pieczywa. Przy obecnym spożyciu - piekarni wciąż jest zbyt dużo” - powiedział.

Zdaniem Butki, po latach wyraźnego spadku ilości spożywanego pieczywa w Polsce, obecnie sytuacja ustabilizowała się. Jak stwierdził, szacunki wskazują, że Polacy jedzą przeciętnie ok 47–49 kg pieczywa rocznie.

„Coraz więcej osób przekonuje się do droższego, dobrego pieczywa rzemieślniczego. Mamy i takich klientów, którzy kupują pieczywo po 20 zł za kilogram. Rośnie też wiedza na temat walorów pieczywa ciemnego” – powiedział.

Zdaniem piekarzy, wciąż wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy z różnicy pomiędzy tanimi produktami oferowanymi przez wiele sieci handlowych a dobrym pieczywem, wytwarzanym w piekarniach rzemieślniczych. „Od 10 lat walczymy o to, by było rozróżnienie między chlebem i wyrobami chlebopodobnymi” – powiedział Butka. Jak dodał, na razie starania te nie przyniosły rezultatu.

„Pewnym sukcesem jest wymóg umieszczania informacji przy produktach, które były najpierw zamrożone, później rozmrożone i podpieczone. Ale nie zawsze i nie wszędzie te informacje są umieszczane tak, by klienci je widzieli” – dodał Piotr Koperski z zarządu Stowarzyszenia.

Piekarze skarżą się też na brak chętnych do nauki fachu. Ich zdaniem, młodzi ludzie i ich rodzice często przedkładają zdobycie wyższego wykształcenia nad naukę zawodu.

„Ostatnio sytuacja nam się nieco poprawiła, w Poznaniu mamy kilkunastu uczniów, którzy poznają zawód piekarza. To efekt prowadzonej w gimnazjach Poznania i powiatu poznańskiego promocji zawodów rzemieślniczych” – powiedział PAP Koperski.

Promocji pieczywa dobrej jakości, spożywania produktów zbożowych i popularyzacji zawodu piekarza służy organizowane w Poznaniu po raz 18. Święto Chleba. W tym roku odbędzie się ono 3 września. Zaplanowano występy artystyczne, prezentacje nowości piekarni z Poznania i regionu, będą też pokazy wypieku i degustacje.

Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP zrzesza ok. 200 piekarni rzemieślniczych z całego kraju. Organizatorem Święta Chleba, poza Stowarzyszeniem, jest też Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. (PAP)

rpo/ je/