Protest rolników przed urzędem wojewódzkimw Białymstoku w związku z ASF

Skupu tuczników ze stref objętych ograniczeniami w związku z wirusem ASF, rządowej pomocy, by utrzymać produkcję trzody chlewnej w obszarach zagrożenia ASF, depopulacji dzików na wschód od Wisły - tego m.in. domagają się rolnicy, którzy we wtorek protestowali przed urzędem wojewódzkim w Białymstoku.

W proteście, który trwał ok. pięciu godzin, wzięło udział kilkadziesiąt osób. To rolnicy z Polskiego Związku Zawodowego Rolników oraz OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

Przed Podlaski Urząd Wojewódzki przyjechali z wielkim telebimem, na którym wyświetlali kilkudziesięciominutowe nagranie z - jak mówili - usypiania świń w jednym z gospodarstw w powiecie bielskim, gdzie wykryto ognisko ASF. Można było też zobaczyć próbę wejścia na jedną z posesji służb weterynaryjnych i policji. Według protestujących, widać tam brak profesjonalizmu działań przy zwalczaniu ASF.

Wczesnym popołudniem listę z czternastoma żądaniami przekazali wicewojewodzie podlaskiemu Janowi Zabielskiemu, który wyszedł do nich przed urząd. Obiecał przekazanie postulatów ministerstwu rolnictwa.

Rolnicy domagają się m.in. dymisji wojewódzkiego lekarza weterynarii w Białymstoku oraz powiatowych lekarzy weterynarii w Białymstoku i Hajnówce. Chcą wypłaty do 7 września odszkodowań za utylizację zwierząt, które zostały zabite w miejscach wykrycia ognisk ASF. Domagają się też uruchomienia od 1 września - po cenach rynkowych - skupu tuczników ze stref zagrożonych. Postulują również powstanie rządowego programu pomocowego, by utrzymać produkcję trzody chlewnej w obszarach zagrożonych ASF.

Protestujący opowiadają się również za nowym programem bioasekuracji i finansową pomocą rządu w tym zakresie. W swoich postulatach domagają się "zmian personalnych" w ministerstwie rolnictwa, chcą też m.in. delegalizacji do końca 2016 r. Polskiego Związku Łowieckiego. Jeden z organizatorów protestu Stanisław Ojdana dodał, że dopisano również postulat likwidacji Podlaskiej Izby Rolniczej.

Delegacja protestujących chciała wręczyć wicewojewodzie kiełbasę i bułki, ale wicewojewoda odmówił. Rolnik Paweł Rogucki mówił, że to "świeża, polska kiełbasa", a wkrótce "polskiej wieprzowiny" może nie być.

Dotychczas w Polsce wykryto 18 ognisk wirusa ASF u świń, głównie w Podlaskiem; wirusa potwierdzono również w Lubelskiem i Mazowieckiem. Potwierdzono też 108 przypadków ASF u około 170 dzików (czasem jednym przypadkiem była określana np. grupa kilku dzików).

W poniedziałek biuro prasowe resortu rolnictwa poinformowało, że ministerstwo przygotowuje specustawę, która ma wesprzeć producentów świń ze stref objętych ograniczeniami w związku z ASF. "Proponowane regulacje prawne pozwolą na zagospodarowanie populacji świń znajdujących się na terenie stref objętych ograniczeniami. Rolnikom zapewnią minimalizację strat wynikających z wystąpienia ASF i umożliwią sprzedaż zdrowych świń po cenach rynkowych" - napisało w poniedziałkowym komunikacie biuro prasowe resortu rolnictwa. O pracach nad specustawą mówił również w piątek w Białymstoku rolnikom minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Wicewojewoda podlaski Jan Zabielski, pytany we wtorek przez dziennikarzy o działania rządu, powiedział tylko, że nie zna jeszcze szczegółów tej specustawy, ale powiedział, że będzie ona przyjęta we wrześniu. "To pozwoli na zdjęcie nadmiaru trzody chlewnej z naszego terenu" - dodał Zabielski.

Rolnicy domagali się od niego informacji o konkretnych decyzjach rządu i terminach. Producent trzody Adam Chojnowski mówił, że ma obecnie czterysta tuczników na sprzedaż, które przerastają, nie wie co ma robić, bo nie może ich sprzedać i z każdym dniem tracą one na wartości. Argumentował, że nie może sprzedać świń, mimo że są zdrowe, a gospodarstwo spełnia zasady bioasekuracji.

"Panuje kompletny chaos. Panowie tylko mówicie, że będą rozporządzenia, będzie skup, ale do tej pory nic takiego nie ma, od miesiąca. (...) Za miesiąc będę miał tysiąc sztuk tucznika i co ja z nimi zrobię" - mówił rolnik. W odpowiedzi usłyszał od wicewojewody, żeby "zadzwonił na infolinię", która została uruchomiona w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku i tam przedstawił swoje pytania, a "służba weterynaryjna będzie się starała ten problem rozwiązać".

W urzędzie wojewódzkim uruchomiono całodobową infolinię nt. ASF (85-7439430). Przypomnieli o tym protestującym wicewojewoda oraz wicedyrektor wydziału rolnictwa i środowiska w urzędzie wojewódzkim Alicja Anuszkiewicz.

"Niech wreszcie rząd przyzna, że stracił panowanie nad sytuacją i podejmie działania adekwatne do dramatyzmu chwili" - mówił tymczasem na wtorkowej konferencji prasowej lider PO w regionie, poseł Robert Tyszkiewicz.

Zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu Platforma Obywatelska zwróci się do rządu o informacje ws. sytuacji związanej z ASF.

Zaznaczył, że w ostatnich tygodniach nastąpiła "gwałtowna eskalacja zjawiska" (pojawiło się wiele ognisk tej choroby). "To wymaga, w imię odpowiedzialności za całe polskie rolnictwo, podjęcia przez ministra Krzysztofa Jurgiela natychmiastowych działań adekwatnych do sytuacji" - mówił poseł.

Pytał też, "kto konkretnie ponosi odpowiedzialność za to, że gigantyczne straty dotykają dzisiaj rolników i że mamy do czynienia z zagrożeniem ekonomicznym dla rolnictwa w Polsce". (PAP)

rof/ kow/ je/ jbr/