Przeciwdziałanie niekorzystnym czynnikom w uprawie kukurydzy

Wiosna w Polsce bywa kapryśna. Naprzemiennie występujące fale ciepła i ochłodzeń nie są w naszym klimacie niczym nadzwyczajnym. Przełom kwietnia i maja to czas wysiewu i początkowego rozwoju kukurydzy, które mogą zostać zakłócone przez niekorzystne warunki pogodowe.
 

Z perspektywy późniejszego plonu decydującymi momentami są kiełkowanie i początkowy rozwój systemu korzeniowego kukurydzy, a następnie formowanie zalążka kolby w fazie 6 liścia i liczby ziarniaków na rzędzie w fazie 9 liścia. Kukurydza potrzebuje wysokiej średniej temperatury dobowej oraz równomiernych opadów. Odpowiednia struktura glebowa jest niezbędna dla jej specyficznego systemu korzeniowego – zasobność gleby w przyswajalne składniki mineralne jest wówczas sukcesywnie wykorzystywana.
 

Zbyt niska temperatura zakłóca przebieg fotosyntezy, ograniczając przyrost zarówno części nadziemnych, jak i korzeni. Zbyt zwięzła gleba, często wychłodzona, także wyhamowuje rozwój korzeni, które w przypadku kukurydzy mają dużą średnicę.

Taki stan rzeczy może skutkować redukcją plonu, zwłaszcza kolb, czyli tego, co – bez względu typ użytkowania – jest dla plantatora najważniejsze.

 

Wsparcie rozwoju

Vitalpak Premium został opracowany tak, aby kompleksowo wzmacniać kukurydzę w kluczowych dla jej rozwoju okresach. Jest zestawem nawozów dolistnych, do stosowania dwuetapowo, w ważnych dla procesów plonotwórczych fazach. Pierwszy zabieg, zasilający rośliny w łatwo dostępny fosfor, magnez i cynk, przeprowadza się w fazie 2–4 liści. W ten sposób zabezpiecza się formujący się korzeń, polepsza wykorzystanie azotu i zapewnia odpowiednie wybarwienie liści. Ten zabieg przyspiesza też tempo fotosyntezy. To idealne wsparcie przed formowaniem się liczby rzędów ziaren (faza 5–6 liści). Drugi zabieg zalecany jest w fazie 6–9 liści. To połączenie nawożenia mineralnego, bazującego na fosforze, siarce, z zasileniem chelatowanymi mikroelementami, wzmocnionymi aminokwasami. Efektywność takiego zabiegu jest zdecydowanie najwyższa.
 

Dzięki właściwościom chelatującym aminokwasy poprawiają wchłanianie składników mineralnych przez liście. Ponadto produkt aminokwasowy ma wysokie stężenie proliny i hydroksyproliny, które wpływają pozytywnie na gospodarkę wodną w roślinach.

Ograniczenie stresu wodnego, wzmocnienie podstawowymi makro- i mikroelementami oraz aminokwasami będącymi niezbędnymi składowymi enzymów i hormonów zabezpiecza kukurydzę przed niekorzystnymi czynnikami, pozytywnie wpływając na formowanie liczby ziaren w rzędzie kolby.

(ak)


Zdjęcie: ricardo/Flickr.com