Przedwschodowe odchwaszczanie rzepaku ozimego

Statystycznie rzecz biorąc najchętniej wybieranym sposobem odchwaszczania rzepaku ozimego są zabiegi wykonywane bezpośrednio po siewie. Rolnicy preferują tu preparaty o działaniu odglebowym, pobierane przez korzenie, stożek wzrostu lub pęczniejące nasiona chwastów, co przekłada się na szybkie efekty chwastobójcze.
 

O popularności odchwaszczania w terminie „do 3 dni po siewie” decyduje szybkość działania i dobra skuteczność dająca plantatorowi gwarancję czystego pola od samych wschodów rzepaku. Wyłączenie problemu konkurencji chwastów od samego początku wegetacji jest najkorzystniejsze dla rzepaku z uwagi na możliwość wytworzenia odpowiedniego pokroju przed zimą.
 

Rzepak rosnąc w towarzystwie chwastów, mocno wynosi rozetę liściową i stożek wzrostu, co nie sprzyja zimowaniu, zmniejszając tolerancję na niskie temperatury. Poza tym w tym terminie można zwalczyć bardzo uciążliwe chwasty z rodziny kapustowatych, które w przypadku rozwiązań powschodowych, nalistnych, jest bardzo trudne.
 

Przebarwienia na liściach

Część rolników obawia się stosowania rozwiązań bezpośrednio posiewnych z uwagi na możliwość wystąpienia „przebielenia” liści. Są one spowodowane mechanizmem działaniu chlomazonu, substancji aktywnej herbicydów, będącej bardzo częstym składnikiem mieszanin przedwschodowych. Chlomazon hamuje syntezę barwników roślinnych. Wyżej wymienione przebarwienia występują, jeśli chlomazon zostanie wypłukany w obręb zasięgu systemu korzeniowego rzepaku i przez niego pobrany. Są jednak tymczasowe i przemijające oraz nie mają wpływu na plonowanie rzepaku. Aby ich uniknąć lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia, dobrze jest wzbogacić zestawy herbicydowe o adiuwant do herbicydów doglebowych.
 

Wyższa skuteczność i większe bezpieczeństwo

Wybierając przedwschodową strategię odchwaszczania rzepaku, dobrze jest wziąć pod uwagę rozwiązanie z dodatkiem adiuwanta do herbicydów doglebowych. Jego zastosowanie zwiększa bezpieczeństwo rzepaku z uwagi na dłuższe utrzymywanie substancji aktywnych herbicydów w wyższej warstwie gleby, co zmniejsza możliwość pobrania jej przez rzepak i w konsekwencji wystąpienia „przebieleń” na liściach. Poza tym zwiększa się skuteczność chwastobójcza całego zestawu, ponieważ adiuwant, zmniejszając tendencję do przemieszczania herbicydów w głąb profilu glebowego, wpływa na to, że praktycznie wszystkie kiełkujące chwasty mają z nimi kontakt (rys.1).

 

Gotowym zestawem, stworzonym w celu przedwschodowego odchwaszczania, rzepaku jest pakiet ŻePak Chwast Start, który kompleksowa rozwiązuje problem chwastów jedno- i dwuliściennych, w tym również przytulii czepnej i chwastów z rodziny kapustowatych, trudnych do zwalczenia w wypadku stosowania herbicydów powschodowych. Ponadto gwarantuje wyższe bezpieczeństwo rzepaku oraz wyłączenie konkurencji chwastów od samych wschodów.

(am)