Przemyślany wybór kukurydzy

Kukurydzę wysiewa się stosunkowo późno, jednak szeroki wybór odmian i duża zmienność nakazują znacznie wcześniejsze poszukiwanie nasion. Część hodowców decyzje zakupowe podejmuje już w grudniu. W polskim rejestrze można znaleźć ponad 170 odmian. Wiele firm dodatkowo oferuje odmiany ze Wspólnotowego Katalogu Odmian Roślin Rolniczych (CCA).

Ważna wczesność


Kukurydza to roślina o niewielkich wymaganiach glebowych, która zwykle bardzo dobrze gospodaruje wodą. Ze względu na wysoką wydajność, możliwość zakiszania całych roślin i ich poszczególnych części dobrze sprawdza się jako surowiec wykorzystywany na cele paszowe.

W zależności od regionu Polski ogromne znaczenie na etapie wyboru odmiany ma liczba FAO, która oznacza wczesność. Odmiany z niższym FAO mają krótszy okres wegetacji, szybciej dojrzewają, dają niższy, ale pewny plon. Z kolei te z późniejszym dają wyższe plony, ale w latach o niższych temperaturach jego uzyskanie nie jest pewne. Zazwyczaj bardziej cierpią one w suchych latach i są narażone na atak chorób i szkodników. W naszym regionie na ziarno warto wybierać odmiany z FAO 180-250, a na kiszonkę z całych roślin z FAO do 280.

Parametry ziarna


Na rynku dostępne są odmiany o ziarnie typu flint, dent oraz typie pośrednim flint-dent. Dzięki hodowli udało się wprowadzić odmiany semi flint (zbliżone do flint), oraz semi dent (zbliżone do dent). Ziarno typu flint jest okrągłe, wyróżnia się wyższą zawartością skrobi szklistej. Kukurydza lepiej znosi wiosenne chłody, szybciej kwitnie, ale słabo oddaje wodę. Zwykle przeznaczona jest na grys, ale sprawdza się także jako odmiana na kiszonkę. Typ dent jest wrażliwszy na wiosenne chłody, wolniej rośnie, ale szybciej oddaje wodę, co umożliwa zbiór ziarna kukurydzy o niższej wilgotności. Największą zaletą odmian typu dent są wyższe plony. Ze względu na spore różnice w budowie czy wykorzystaniu wyhodowano odmiany pośrednie, czyli flint-dent.

Kukurydzę wyróżnia inny typ fotosyntezy niż w przypadku większości roślin uprawnych. To dlatego roślina ta znacznie lepiej gospodaruje wodą i dośc dobrze znosi suszę. Należy pamiętać, że nie wszystkie odmiany tolerują słabsze gleby z deficytem wody. Dlatego podczas dokonywania wyboru warto zwrócić uwagę na polecany typ gleb.

Choroby i szkodniki


Szczególnie groźna dla kukurydzy jest fuzarioza kolb oraz głownia guzowata. Fuzarioza pozostawia w ziarnie szkodliwe mykotoksyny, które dyskwalifikuje jego wykorzystanie na cele młynarskie. Głownia obniża plony oraz pozostawia na ziarnie i w glebie zarodniki, które atakują kukurydzę w następnych latach.

Kukurydza jest szczególnie narażona na naloty omacnicy prosowianki, a czasem spore szkody może spowodować ploniarka zbożowa oraz szkodniki glebowe: rolnice, drutowce, pędraki. Omacnica prosowianka wygryza korytarze w łodygach i kolbach powodując łamanie roślin. Ploniarka zbożowa uszkadza stożek wzrostu, przez co rośliny przestają rosnąć ku górze, a rozrastają się na boki. Szkodniki glebowe podgryzają korzenie i powodują przewracanie całych roślin.

Rolnicy kupując nasiona kukurydzy często niepotrzebnie kierują się ceną. Zazwyczaj tańsze są odmiany polskie, a droższe zagraniczne. Tymczasem nasze krajowe technologie są już coraz lepsze, a nowe odmiany mogą konkurować z ofertami zagranicznych producentów.

(mf)
 

Materiał opublikowany w tygodnikach Wydawnictwa Promocji Regionu: CGD, CBR, CWA, CLI 3 grudnia 2015
zdjęcie: SarahSammis/flickr.com