Przygotowania do zabiegów herbicydowych

Skuteczne zwalczenie chwastów nie jest wyłącznie efektem doboru odpowiedniego środka, ale również sprawności opryskiwacza. Warto skupić się nad jego odpowiednim zastosowaniem.
W Polsce rolnicy dysponują opryskiwaczami różnych marek. Często wybierają sprzęt o mniejszych pojemnościach, co jest zrozumiałe w kontekście małych gospodarstw oraz małych pól.




Jego sprawność nie zawsze jednak jest zadowalająca.


Przystępując do wykonania zabiegu należy odpowiednio skalibrować opryskiwacz, wybrać rozpylacze, ustawić optymalne ciśnienie w stosunku do prędkości ciągnika na danym biegu oraz ilości obrotów silnika. Bardzo ważny jest dobór rozpylaczy. Do zabiegów nalistnych dobre są standardowe średniokropliste 110/03 (niebieskie). Do zabiegów doglebowych odpowiednie są grubokropliste 110/04 (czerwone). Przy większych areałach, ze względu na ograniczony czas, warto korzystać z rozpylaczy antyznoszeniowych lub rozważyć kupno opryskiwacza z rękawem powietrznym.

Wlewając lub wsypując herbicyd do zbiornika opryskiwacza warto pamiętać, że powinien on być wypełniony w 20-30% wodą. Do herbicydów sypkich pomocny jest opryskiwacz z rozwadniaczem. Mieszało w opryskiwaczu powinno być uruchomione od początku przygotowywania cieczy roboczej. Przy stosowaniu adiuwantów warto znać jego specyfikę. Adiuwanty zakwaszające ciecz roboczą powinny być dodawane przed herbicydem, pozostałe po, lub nawet na końcu. Ważna jest też odpowiednia dawka. Niektóre adiuwanty w zawyżonej dawce wywołują efekt pienienia cieczy roboczej.

Belka opryskiwacza powinna znajdować się na wysokości ok. 50 cm nad glebą czy roślinami. Po zakończeniu zabiegu należy umyć opryskiwacz, a pozostałości wypryskać na polu, na którym przeprowadzony był zabieg.

Opryskiwacze co 3 lata powinny podlegać kontroli stanu technicznego, a co 5 lat rolnik powinien odnowić szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin. Ważne jest również korzystanie z odpowiedniego ubioru, rękawic i okularów ochronnych.

(mf)

Materiał opublikowany w tygodnikach Wydawnictwa Promocji Regionu: CGD, CBR, CWA, CLI 21 maja 2015
zdjęcie: United Soybean Board/flickr.com