Regulacja zachwaszczenia w uprawie soi Najistotniejszym aspektem decydującym o dobrej efektywności produkcji soi jest odpowiednio wykonany zabieg odchwaszczania. Nadal jest jednak tym elementem agrotechniki, który sprawia początkującym plantatorom najwięcej trudności. 

Przede wszystkim przy zabiegu odchwaszczania soi bardzo ważny jest odpowiedni dobór wykorzystywanych środków oraz spektrum ich działania. Ilość herbicydów zarejestrowanych do wykorzystania w soi nie jest duża, jednak wystarczająca do skutecznej likwidacji chwastów.  Mimo to wybór odpowiedniego rozwiązania nadal budzi wiele wątpliwości, szczególnie wśród początkujących w tej uprawie. Obawy związane z odchwaszczaniem soi są zrozumiałe, ponieważ od skuteczności zabiegu zależy ostateczny potencjał plonowania.
 

Wolniejszy rozwój początkowy soi

Pod uwagę należy wziąć wolniejszy rozwój początkowy soi w porównaniu z innymi uprawami. Jest to okres wyraźnie ograniczonej konkurencyjności wobec szybciej rosnących chwastów. Problem narasta, jeśli dodatkowo w tym okresie wystąpi chłodzenie. Dlatego istotne jest zastosowanie skutecznego rozwiązania doglebowego, ale również szczegółowa kontrola plantacji w początkowym okresie jej rozwoju i świadome oraz szybkie reagowanie na ewentualne zachwaszczenie wtórne. Da to efekt zniszczenia i przyhamowania chwastów, umożliwiając soi tak istotny prawidłowy rozwój roślin w początkowej fazie.
 

Chwasty szkodliwe dla rozwoju soi

Ewentualna niska efektywność zabiegu doglebowego spowoduje intensywny wzrost chwastów, z których najbardziej szkodliwymi dla rozwoju soi są te, które będą górowały nad łanem (komosa biała, szarłat szorstki). W takiej sytuacji odpowiednie reagowanie zabiegiem powschodowym jest znacznie utrudnione. Rozwój roślin soi będzie osłabiony, a związywanie strąków bardzo ograniczone. Zbiór takiej plantacji jest skomplikowany i generuje straty, a obecne w łanie  chwasty istotnie zanieczyszczają wyprodukowany surowiec.
 

Soyaset Herbi – skuteczne odchwaszczanie

Mając na uwadze, jak istotnym jest przeprowadzenie skutecznego odchwaszczania soi, od wielu lat badane są różne możliwe do zastosowania rozwiązania herbicydowe, w poszukiwaniu tego najskuteczniejszego.

W 2023 roku na podstawie kilkuletnich badań stworzone zostało rozwiązanie najlepiej spełniające wymagania skutecznej ochrony herbicydowej soi. Soyaset Herbi to innowacyjne rozwiązanie, które zostało opracowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych substancji aktywnych, wprowadzających nowe możliwości skutecznego odchwaszczania przedwschodowego soi.
 

Połączenie substancji aktywnych

Połączenie substancji aktywnych o różnych mechanizmach działania zwiększa skuteczność zwalczania chwastów, powiększając spektrum działania, zwłaszcza o kluczowe chwasty: komosę białą, szarłat szorstki, chwasty rumianowate, przytulię czepną, rdestówkę powojowatą i inne.
Wzajemne oddziaływanie poszczególnych substancji wspomaga także działanie każdej z nich, wykazując ostatecznie wyższą skuteczność całej zastosowanej kombinacji.
 

Długotrwała ochrona

Dodatkowo, Soyaset Herbi posiada zdolność do efektywnego wiązania z cząsteczkami gleby. Powoduje to przedłużone działanie całego rozwiązania i długotrwałą ochronę gleby przed wschodami kolejnych chwastów (czyli zachwaszczeniem wtórnym). Jest to bardzo istotna cecha w sytuacji, gdy warunki pogodowe ograniczają i spowalniają wschody soi. Ponadto wymywanie  Soyaset Herbi w głąb profilu glebowego jest bardzo ograniczone, co chroni rośliny przed uszkodzeniem i poprawia skuteczność zastosowanego rozwiązania.

Soyaset Herbi posiada wszystkie cechy niezbędne to prawidłowego odchwaszczenia soi. Zastosowanie tego rozwiązania umożliwia spełnienie najistotniejszego warunku, determinującego sukces w uprawie soi, czyli utrzymania plantacji wolnej od chwastów.