​Repax – rzepak pod specjalną ochroną Wydłużenie okresu wegetacji jesiennej oraz łagodny przebieg zimy, a w zasadzie jej brak, niosą ze sobą niepożądane konsekwencje w postaci zwiększonej presji patogenów m.in. chwastów. Oznacza to, że skuteczna ochrona tego gatunku przed niepożądaną roślinnością będzie jeszcze bardziej wymagająca. W odpowiedzi na potrzeby rolników uprawiających rzepak powstała nowoczesna technologia – Repax, która zastąpiła linię ŻePak. 

Regulacja zachwaszczenia już na starcie
Pierwszym rozwiązaniem, które wchodzi w skład tej linii, jest jesienny pakiet produktów przeznaczony do stosowania przedwschodowego – Repax Kontra. Wyłącza on konkurencję ze strony niepożądanej roślinności już od samego początku wegetacji. Dzięki temu rośliny rzepaku mają więcej przestrzeni w krytycznych fazach rozwojowych tj. do 4 liści, co pozwala na uzyskanie najkorzystniejszego pokroju. Ponadto stwarza odpowiednie warunki dla prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego oraz wpływa na niskie osadzenie stożka wzrostu. W konsekwencji zwiększa się tolerancja roślin na niskie temperatury. Poprawie ulega także wiosenna regeneracja. Repax Kontra skutecznie likwiduje zarówno chwasty jedno-, jak i dwuliścienne. Szczególną uwagę w okresie jesiennym, należy zwrócić na gatunki zaliczane do piętra niskiego, takie jak: fiołki, przetaczniki,  gwiazdnice. W tym czasie rzepak buduje rozetę, a ich nieograniczony rozwój może znacznie ograniczyć plonowanie. Co więcej, Repax Kontra efektywnie zwalcza gatunki, które są trudne do wyeliminowania w późniejszym terminie aplikacji m.in. tasznik pospolity i tobołki polne. Z kolei włączenie do pakietu adiuwantu pozwala na równomierne pokrycie gleby substancjami chwastobójczymi, przez co zwiększa się czas utrzymania środka w wierzchniej warstwie gleby.

Odchwaszczanie tylko w optymalnym terminie
Swobodę w wyborze odpowiedniego terminu odchwaszczania zapewnia uniwersalny pakiet herbicydów Repax Flex. Może być on stosowany od schodów do fazy 4 liści rzepaku – zarówno doglebowo, jak i nalistnie. Ponadto jego aplikacji można dokonać jednorazowo lub w zabiegach sekwencyjnych. W ten sposób plantator może dostosować termin zabiegu do warunków panujących na polu i występujących na nim chwastów. Technologia zastosowana w tym rozwiązaniu pozwala na efektywne zwalczenie szerokiego spektrum niepożądanej roślinności, w tym gatunków o bardzo wysokiej szkodliwości. Dotoczy to przede wszystkim wspomnianego fiołka polnego, który rozrastania się w szybkim tempie, a także gatunków ozimych i zimujących, takich jak: chaber bławatek, mak polny czy chwasty rumianowate. 

Skuteczność technologii Repax opiera się na nowoczesnym i jednocześnie kompleksowym podejściu do uprawy rzepaku. Zawarte w niej rozwiązania, dostosowane do poszczególnych faz rozwojowych tego gatunku, pozwalają na sukcesywne prowadzenie plantacji już od wschodów do samych zbiorów. Z kolei zrównoważone podejście do ochrony rzepaku, przy optymalnym wykorzystaniu metod chemicznych i biologicznych, zapewnia opłacalność całej produkcji.
(ab)