W okresie pojawiania się kłosów, spora część rolników, którzy wykorzystują własny materiał siewny, ale go nie zaprawiają, spotyka się z sytuacją, że kłosy zamiast klasycznego wyglądu są czarne i nie mają w pełni wykształconych ziarniaków. Grzybów, które powodują takie choroby, jest co najmniej kilka, ale wśród chorób wywoływanych głównie przez nie, znajdują się m.in. śnieć cuchnąca pszenicy, czy śnieć gładka – choć występują dość rzadko.
Głownia pyląca jęczmienia
Większym i częściej spotykanym problemem jest głownia pyląca jęczmienia, która często infekuje jęczmień i znacznie rzadziej pszenicę, choć takie sytuacje również się zdarzają. Choroby te są dość dużym problemem, bo w odróżnieniu od innych, które również zwalcza się tylko zaprawą, np. zgorzel siewek, objawy pojawiają się dość późno i bardzo często rolnicy zauważają je, gdy wiosna jest już dawno w pełni i kiedy nie ma już szans na jakąkolwiek reakcję.
Dobór substancji, technika i pokrycie ziarniaków zaprawą
Sam dobór substancji oczywiście jest kluczowy, jednak bardzo często to dopiero połowa sukcesu, ponieważ – jak przy większości zabiegów – oprócz doboru substancji tak samo ważne są prawidłowa technika i pokrycie ziarniaków zaprawą.
Nie zawsze rolnicy mają dostęp do profesjonalnych zaprawiarek, które są w stanie dobrze pokryć ziarniaki zaprawą fungicydową, dlatego też na rynku pojawiają się preparaty, które są w zasadzie nawozami donasiennymi, ale mają również właściwości, które ułatwiają pokrycie ziarniaków zaprawą fungicydową.
Nawóz donasienny Elvita Intro
Elvita Intro jest nawozem donasiennym o wielokierunkowym działaniu. To produkt m.in. ułatwiający pokrycie ziarniaków zaprawą fungicydową, co ma znaczenie już na samym początku, bo może decydować, czy plantacja zbóż w ogóle będzie zdrowa i wolna od chorób, które w krótkim czasie potrafią zniszczyć 100% danej uprawy.
Wyrównane wschody zbóż
Kolejną zaletą Elvity Intro jest rola biostymulatora, który również może okazać się bardzo ważną cechą w uprawie, ponieważ wzmacnia siłę kiełkowania, poprawia i wyrównuje wschody zbóż, co ma kluczowe znaczenie przy dalszym prowadzeniu plantacji. Łan, który jest wyrównany, prowadzi się znacznie łatwiej, gdyż można precyzyjniej zaplanować dalsze ogniwa agrotechniczne.
Prawidłowe odżywienie roślin
Ostatnią zaletą nawozów donasiennych jest samo odżywienie roślin. Mimo iż jest to początkowy etap wzrostu i rośliny większość potrzebnych składników czerpią z ziarniaków, dostarczenie niewielkiej ilości mikroelementów pozytywnie wpływa na rośliny w początkowej fazie wegetacji.
KOMENTARZE (0)