Niedobór składników niezbędnych do intensywnego wzrostu przyczynia się do niepełnego wykorzystania potencjału zwierząt, co wpływa chociażby na wydłużenie okresu tuczu. Między innymi dlatego tak ogromną rolę w chowie trzody chlewnej odgrywa odpowiednio zbilansowane żywienie.
Wśród czynników wpływających na opłacalność chowu trzody chlewnej możemy wyróżnić takie, na które hodowca nie ma wpływu (m. in. popyt na wieprzowinę, ceny zbóż i komponentów) oraz takie, które są od niego zależne. Do drugiej grupy zaliczamy: genetykę zwierząt, dobrostan i przede wszystkim – jakość użytych do produkcji pasz surowców oraz prawidłowe zbilansowanie żywienia w całym okresie odchowu i tuczu.
Podstawowym narzędziem do efektywnego planowania przebiegu wzrostu świń jest bilansowanie mieszanek paszowych tak, aby pokrywały zapotrzebowanie na podstawowe składniki pokarmowe, aminokwasy, witaminy oraz mikro- i makroelementy.
Jak zbilansowanie aminokwasów wpływa na generowanie oszczędności?
Oprócz doboru właściwych białkowych komponentów paszowych w diecie tuczników, kluczowe jest również zadbanie o prawidłowy poziom aminokwasów, które w dużym stężeniu dostarczane są z premiksem. Pierwszym, najważniejszym aminokwasem w żywieniu tuczników jest lizyna, będąca wyznacznikiem do bilansowania pozostałych aminokwasów w mieszance paszowej. Duże znaczenia mają również: metionina, treonina oraz tryptofan. Dzięki optymalnej ilości i precyzyjnemu zbilansowaniu aminokwasów, możliwe jest obniżenie poziomu białka ogólnego w mieszance paszowej, co z kolei wpływa na generowanie oszczędności w całym tuczu.
Jaką rolę w żywieniu tuczników pełnią minerały?
W racjonalnym żywieniu dąży się do dostarczenia wszystkich niezbędnych składników pokarmowych na poziomie optymalnym w stosunku do potrzeb. Obok podstawowych składników odżywczych, dużo uwagi zwraca się na bilansowanie mineralnych potrzeb zwierząt. Dzieje się tak z uwagi na to, że wapń i fosfor stanowią budulec kości, magnez poprawia wzrost tuczników, sód – wykorzystanie białka i energii z paszy, cynk wpływa pozytywnie na apetyt zwierząt, a mangan jest niezbędny do przemiany materii, ponieważ aktywuje wiele enzymów w organizmie świń.
Rola enzymów paszowych w żywieniu świń
Nieocenioną rolę w premiksie odgrywają enzymy paszowe przyczyniające się do lepszego wykorzystania paszy, wzrostu wartości pokarmowej mieszanki oraz lepszego wchłaniania składników pokarmowych. Powodują również ograniczenie fermentacji w jelitach i spadek ilości substancji antyżywieniowych, czego efektem jest ustabilizowanie trawienia, redukcja biegunek i upadków. Enzymem, który poprawia dostępność fosforu i przyczynia się do lepszego wykorzystania mikroelementów i trawienia białek jest fitaza. Ksylanaza natomiast rozkłada substancje utrudniające wchłanianie białek zawarte w życie, pszenżycie oraz pszenicy. Zaś Beta-glukazana niweluje zawarte m. in. w jęczmieniu i owsie Beta-glukany, jednocześnie hamując namnażanie bakterii chorobotwórczych w układzie pokarmowym.
Wymierną korzyścią jest również stosowanie aromatów poprawiających smakowitość paszy, a tym samym pobranie mieszanki i przyrosty masy ciała.
Premiks Naszmix Extra T – dlaczego jest tak ważny?
Premiksem, który odpowiada na potrzeby pokarmowe tuczników jest Naszmix Extra T 2,5%. W jego skład wchodzą aminokwasy egzogenne: lizyna, metionina, treonina oraz tryptofan, który istotny jest zwłaszcza przy skarmianiu świń mieszanką z dużym udziałem ziarna kukurydzy. Naszmix Extra T zawiera również zestaw witamin oraz mikro- (Zn, Fe, Mn, Cu, J, Se) i makroelementów (Ca, P, Na, Mg), a także enzymy trawienne i aromaty, dzięki czemu pokrywa wymagania żywieniowe, zapewnia szybkie tempo wzrostu oraz optymalne wykorzystanie komponentów paszowych.
Niedobory niezbędnych trzodzie chlewnej składników przyczyniają się m. in. do niepełnego wykorzystania potencjału zwierząt. Nierzadko wpływa to na wydłużenie okresu tuczu, stąd tak ważne jest prawidłowe zbilansowanie receptury w oparciu o dobrej jakości komponenty białkowe (ZUBR) i premiksy (Naszmix).
(ek)
KOMENTARZE (0)