Rolnicy ryczałtowi - uwaga na VAT! Rolnicy ryczałtowi często uważają, że nieprawidłowości podatkowe przy nabywaniu towarów ich nie dotyczą. Tymczasem nie zdają sobie sprawy, że mogą być łakomym kąskiem dla oszustów. Zadowolenie z zakupu śruty sojowej w cenie niższej niż rynkowa może okazać się złudne.

Powszechnie wydaje się, że rolnik nie będący podatnikiem VAT jest bezpieczny i nie musi się martwić o ewentualne nieprawidłowości przy nabywaniu towarów.
Należy jednak pamiętać, że odsprzedawanie innemu rolnikowi lub firmie handlowej towaru kupionego z obniżoną stawką VAT jest przestępstwem. Nieostrożnością jest wykonywanie tego rodzaju działań w stosunku do osób lub firm powiązanych osobowo albo kapitałowo. Na oświadczenie można kupić bowiem tylko towar zużywany we własnym gospodarstwie.

O wiele większym zagrożeniem dla rolników ryczałtowych jest nabywanie towarów na własne potrzeby za pośrednictwem firmy założonej samemu, w spółce lub stowarzyszeniu z innymi rolnikami. Firmy te nabywając towary dla swoich członków rozliczają VAT na zasadach ogólnych. Oszuści VAT-owi mogą wciągnąć je w przestępstwo kradzieży VAT. Oferują one towar od swoich słupów lub firm handlowych współdziałających z przestępcami.
W ostatnich latach ten problem dotyczy szczególnie śruty sojowej.

Firmy rolnicze mogą stać się swego rodzaju pijawkami VAT.


Towar nabywają ze stawką 23 proc. VAT, po czym sprzedają do swoich gospodarstw na oświadczenie ze stawką 8 proc. VAT. Pozostałą część odzyskują od Urzędu Skarbowego z tytułu zakupu. Tymczasem VAT – 23 proc. zapłacone przez firmę zgodnie z fakturą może zostać ukradzione przez dostawcę – przestępcę VAT. W sektorze śruty, w której przestępczość tego rodzaju wciąż rośnie, jest to niemal pewne – szczególnie jeśli cena śruty sojowej była niższa niż jej cena rynkowa.

Najlepszymi klientami przestępców VAT są paszarnie i firmy rolnicze lub stowarzyszenia zaopatrujące swoje gospodarstwa. Powodem jest możliwość unikania przez złodziei kontroli skarbowej związanej ze zwrotem VAT. 

Niewątpliwie Urzędy Skarbowe rozpracują obecnie narastający proceder kradzieży VAT na śrucie sojowej. Wówczas dotrą do każdego ogniwa tego procederu. Przestępcy znikną, a z problemem pozostaną paszarnie lub firmy rolnicze.
 
Materiał opublikowany w tygodnikach Wydawnictwa Promocji Regionu: CGD, CBR, CWA, CLI 4 czerwca 2015