Rośliny bobowate budują głęboko penetrujące korzenie, dzięki którym mogą intensywnie wpływać na parametry jakościowe gleby. Rozbudowana sieć rozgałęzień rozbija strukturę gleby, poprawiając jej gruzełkowatość oraz formuje wiele nowych kanałów powietrznych, poprawiając stan napowietrzenia gleby, retencję wody i fitomeliorację.
Cenne składniki odżywcze
Rozwinięty system korzeniowy umożliwia również pobieranie substancji odżywczych zalegających w głębszych warstwach, co pozwala na efektywne wykorzystanie zasobów glebowych. Ponadto wydzieliny korzeniowe roślin bobowatych aktywują uwstecznione zasoby fosforu zalegające w glebie, co umożliwia pobranie tego pierwiastka przez rośliny. Dodatkowo rozkładające się w wierzchniej warstwie gleby resztki pożniwne pozostawiają cenne substancje odżywcze (fosfor, potas, magnez, wapń czy azot), udostępniając je roślinom następczym.
Wpływ roślin bobowatych na bilans próchnicy
Procesy zachodzące w glebie podczas uprawy roślin bobowatych wpływają nie tylko na kondycję roślin następczych, ale poprawiają również stan życia glebowego. Resztki pożniwne bogate w substancje odżywcze oraz dobry dostęp do powietrza i wody pobudzają aktywność mikrobiologiczną i przyczyniają się do większego rozproszenia makroorganizmów w środowisku.Zwiększona aktywność mikrobiologiczna przekłada się na żyzność i większą zawartość próchnicy w glebie. Stąd też rośliny bobowate kwalifikowane są jako uprawy wpływające dodatnio na bilans próchnicy. Zasobność w materię organiczną jest również bardzo istotna z punktu widzenia wiązania węgla przez rośliny. Zwiększenie zawartości węgla organicznego w glebie obniża stężenie CO2 w atmosferze.
KOMENTARZE (0)