Sejm zajmie się zapewne m.in. projektem ustawy ws. obrotu ziemią

Sejm na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu zajmie się m.in. projektem zmian dotyczących IPN. Posłowie prawdopodobnie będą też kontynuować pracę nad projektem ustawy ws. obrotu ziemią i prawem łowieckim.

Sejm prawdopodobnie będzie kontynuował też pracę nad projektem ustawy ws. obrotu ziemią. Projektowana regulacja wstrzymuje sprzedaż państwowej ziemi przez 5 lat, ale posłowie chcą, by nie dotyczyło to m.in. działek o powierzchni do 2 ha. Podczas prac w komisji rolnictwa po pierwszym czytaniu, posłowie PO, Kukiz'15 i Nowoczesnej zaproponowali kilkadziesiąt zmian, prawie żadna nie zyskała akceptacji. W dotychczasowych pracach uwzględnionych zostało kilkanaście poprawek strony rządowej. Komisja poparła m.in. wniosek, aby wstrzymanie sprzedaży gruntów przez Agencję Nieruchomości Rolnych nie dotyczyło działek do 2 hektarów. Przyjęta została też poprawka Kukiz'15 zobowiązująca nabywcę państwowych gruntów do niezbywania ich przez 15 lat.

Posłowie będą też kontynuowali pracę nad projektem noweli Prawa łowieckiego, autorstwa PiS, który wprowadza zmiany w szacowaniu szkód łowieckich; proponuje się, by ich oceną oraz ustalaniem wysokości odszkodowań zajęli się wojewodowie w porozumieniu z rolnikami i myśliwymi. Obecnie takich wycen dokonują tylko łowczy.(PAP)

mrr/ akn/