Senat: ustawa o ODR-ach bez poprawek

Ośrodki Doradztwa Rolniczego będą nadzorowane przez ministerstwo rolnictwa, a nie przez samorządy wojewódzkie - zakłada znowelizowana ustawa o ODR-ach. Senat w czwartek nie wniósł do niej poprawek.

Za nowelą - bez poprawek - opowiedziało się 59 senatorów, 29 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Senator sprawozdawca Jerzy Chróścikowski podczas środowej debaty w Senacie poinformował, że komisja rolnictwa nie wniosła poprawek do uchwalonej przez Sejm ustawy.

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki powiedział, że rząd popiera ustawę. Poinformował senatorów, że ministerstwo przygotowuje projekt ustawy o ośrodkach doradztwa rolniczego, w którym m.in. zostaną określone szczegółowe zadania tych ośrodków.

System doradztwa rolniczego w Polsce składa się z 16 wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego (ODR) oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (CDR). Centrum funkcjonuje jako państwowa osoba prawna i podlega bezpośrednio ministrowi rolnictwa.

Ustawa zakłada, że także ośrodki wojewódzkie staną się osobami prawnymi. Minister rolnictwa będzie nadawał im statuty i powoływał dyrektorów według jednolitych kryteriów oraz powoływał członków Społecznych Rad Doradztwa Rolniczego działających przy wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego.

Obniżeniu ulegnie także wymóg dotyczący wykształcenia przez kandydatów na stanowisko dyrektora – zamiast wyższego wykształcenia magisterskiego w świetle zaproponowanych przepisów wystarczy wykształcenie wyższe. Skład Rady przy ośrodkach również ulega zmianie – zwiększy się liczba członków z 11 do 12, dodatkowo do Rady wejdzie przedstawiciel ministra rolnictwa.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia; teraz zostanie przekazana do podpisu prezydenta. (PAP)

awy/ wni/ par/