Śmietka atakuje rzepak!

Zakaz używania zapraw insektycydowych opartych na neonikotynoidach spowodował zwiększoną presję śmietki kapuścianej w rzepaku ozimym. Skutkiem może być nawet całkowite zniszczenie plantacji zimą, spowodowane uszkodzeniem korzeni!

Wprowadzony dwa lata temu zakaz używania zapraw i środków ochrony roślin opartych na neonikotynoidach (konsekwencja wprowadzenia w UE Rozporządzenia 485/2013) spowodował, że śmietka kapuściana stała się ogromnym zagrożeniem dla plantacji rzepaku ozimego. Nadmierny rozwój tego insekta na większości plantacji w kraju spowodował w tym roku zniszczenie lub silne osłabienie upraw z powodu mrozów.

Zagrożeniem dla rzepaku jest trzecie pokolenie śmietki – samice składają jaja wokół roślin lub na szyjce korzeniowej, a po 5 dniach wylęgają się larwy, silnie uszkadzające rozwijający się system korzeniowy, co osłabia rośliny, które nie są odporne na mróz, wiosną zaś uszkodzone korzenie nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości wody i składników pokarmowych.

Próg szkodliwości ekonomicznej śmietki kapuścianej to ok. 1 sztuki odłowionej w żółtej misce na dobę. Obecnie plantatorzy odławiają od 5 do 30 sztuk na dobę – zagrożenie jest więc ogromne i nie należy go ignorować!

Śmietka atakuje rzepak ozimy w fazie od 1 liścia do końca fazy jesiennej wegetacji (w ubiegłym roku żerowała nawet do końca listopada). Jak zminimalizować ryzyko uszkodzenia plantacji rzepaku ozimego? Skontaktuj się z opiekunem handlowym Agroloku!