Stres cieplny u krów – jak zapobiegać?

Pojawienie się upałów znacząco wpływa na powstanie stresu cieplnego u krów mlecznych, który powoduje m.in. osłabienie kondycji zwierząt i wyraźne zmniejszenie wydajności produkcyjnej. Jak zatem ograniczyć skutki tego zjawiska? Najskuteczniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wprowadzenie do dziennej dawki żywieniowej odpowiednich komponentów paszowych.
 

Skutki stresu cieplnego

Wszystkie żywe organizmy mają określone warunki komfortu termicznego. W przypadku krów mlecznych jest to temperatura oscylująca między 7-20oC. Dzięki takim warunkom zachowany jest naturalny rytm dobowy. Zwierzęta pobierają prawidłową ilość paszy, a ich narządy (trawienny i rozrodczy) pracują prawidłowo. Niewielka różnica między temperaturą ciała krowy a otoczeniem sprawia, że następuje ograniczenie wymiany ciepła z organizmu. Pierwszym widocznym objawem stresu cieplnego, który powinien niepokoić hodowcę, jest ospałość oraz nadmierne pocenie się bydła, a także zwiększona ilość oddechów. Konsekwencją tego jest spadek pobrania suchej masy nawet o 30% i obniżenie produkcji mleka od 3 do 7 litrów dziennie (widoczne najczęściej po 5 dniach). Skutki tego zjawiska dostrzega się nawet 2-3 miesiące po ustaniu upałów, dlatego w wielu stadach rozród wraca do normy dopiero we wrześniu lub w październiku! Pojawiają się trudności z zacieleniem – każdy dzień niecielności krowy oznacza straty na poziomie 20 zł dziennie. Co więcej, wskutek stresu cieplnego zwiększa się ryzyko upadków wśród cieląt. Ponadto u zwierząt cierpiących z tego powodu zaobserwowano spadek poziomu progesteronu i estadiolu we krwi, co wpływa na mniejszą widoczność rui i skrócenie jej czasu.
 

Źródło ,,zimnej” energii

By móc ograniczyć skutki stresu cieplnego, hodowca powinien zmodyfikować dawkę pokarmową. Należy tego dokonać w taki sposób, żeby w jak najmniejszym stopniu zmniejszyło się pobranie paszy. Powinna być ona świeża i nieprzegrzana, ponieważ dzięki temu zwierzęta mają lepszy apetyt. Skutecznym rozwiązaniem niwelującym skutki stresu cieplnego jest wprowadzenie do dawki smakowitego rozwiązania, które zawiera jednocześnie tłuszcz chroniony – źródło „zimnej” energii. Pozwala to na podwyższenie koncentracji tego składnika, który nie rozkłada się w żwaczu i trafia bezpośrednio do jelita. Dzięki takiemu rozwiązaniu organizm krowy wytwarza mniej ciepła i lepiej znosi skutki upałów. W ten sposób żywienia doskonale wpisuje się energetyczno-białkowy komponent sojowy Protina Fat, dawkowany w ilości: 0,5-1 kg/szt/dobę. Tłuszcz chroniony – ,,by pass” w tym produkcie pochodzi z pełnotłustych nasion soi bez GMO, które zostają poddane specjalistycznemu procesowi obróbki. Dzięki temu jest on całkowicie bezpieczny, łatwo przyswajalny i nie zaburza pracy żwacza. Co więcej, Protina Fat, ze względu na swoją smakowitość oraz apetyczny zapach, jest chętnie pobierana przez zwierzęta. Dzięki zastosowaniu tego komponentu w żywieniu krów wzrasta mleczność, poprawie ulegają wskaźniki rozrodu, a także parametry mleka (szacuje się, że spadek parametrów mleka spowodowany przez stres cieplny wynosi: 0,3-0,5% w przypadku białka i 0,4-0,7% w tłuszczu). Dodatkowo specjaliści firmy Ewrol stworzyli stabilizator do systemów żywienia TMR i PMR, który sprawdza się na stole paszowym w trakcie wysokich temperatur – WerVit Stabilis. Rozwiązanie to zapobiega zagrzewaniu się paszy, pozwala na zachowanie jej świeżości, a także nie zmniejsza jej pobrania przez zwierzęta.
 

Całość stanowi kompleksowe rozwiązanie, które skutecznie zapobiega negatywnym skutkom stresu cieplnego. Dzięki temu w tym newralgicznym momencie hodowca może utrzymać produkcję na optymalnym poziomie, poprawić parametr rozrodu oraz zredukować występowanie chorób metabolicznych do minimum.

(pm)