Szerokie działanie drożdży

Badania potwierdzają korzystne oddziaływanie drożdży na mikroflorę przewodu pokarmowego, a także generalną poprawę zdrowotności i produkcyjności zwierząt hodowlanych. W żywieniu krów szczególnie rekomendowane jest szczególnie podawanie żywych kultur drożdży.

Saccharomyces cerevisiae są gatunkiem jednokomórkowych grzybów, rozmnażających się przez pączkowanie. Obecnie te szybko rozmnażające się mikroorganizmy należą do najczęściej wykorzystywanych we współczesnym przemyśle biotechnologicznym oraz rolno-spożywczym.

Żywe kultury drożdży


W żywieniu krów szczególnie rekomendowane jest podawanie żywych kultur drożdży. Znaleźć je można w produktach takich jak Naszmix KWM i Naszmix KWM MAX marki Ewrol. Dzięki swoim właściwościom, wzmagają one syntezę białka mikroorganizmów w żwaczu, podczas gdy białko drożdżowe jest naturalnie chronione przed rozkładem i stanowi cenne źródło protein trawionych w jelicie – zauważa Magdalena Czaja, ekspert żywieniowy z firmy Ewrol.

Po zastosowaniu w dawce pokarmowej drożdży u krów mlecznych zaobserwować można zwiększenie produkcji mlecznej średnio o 4-7%. Dzięki wzmożeniu procesu uwalniania lotnych kwasów tłuszczowych w żwaczu, zwiększa się także parametr zawartości tłuszczu w mleku. Drożdże wpływają również na obniżenie somatyki w mleku. Trwają badania nad ich zdolnością do wiązania niekorzystnych związków, występujących w paszy, np. mikotoksyn czy zanieczyszczeń chemicznych.

Lepsze trawienie


Drożdże mogą służyć wspomożeniu odbudowy prawidłowej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego w trakcie i po zakończeniu antybiotykoterapii oraz przy odrobaczaniu. Zapobiegają również zaburzeniom metabolicznym, działają profilaktycznie, ale mogą być stosowane interwencyjnie np. przy wystąpieniu kwasicy żwacza.

W tym przypadku warto zadbać o większą dawkę reaktywnych drożdży, którą może zapewnić produkt Naszmix Multibufor Chelat – dodaje Magdalena Czaja. - Drożdże pomagają krowom zachować prawidłowe funkcjonowanie procesów trawiennych w okresach przejściowych, kiedy do dawki wprowadzane są duże ilości pasz treściwych.

W przypadku zmian paszy, czy w okresach dużej rotacji skarmianych komponentów, spowodowanych brakiem dostępności paszy, suszą, koniecznością obniżenia kosztów żywienia, drożdże ułatwiają adaptację środowiska żwacza do nowych warunków.

Dla każdej hodowli


Związki stymulujące płodność, zawarte w drożdżach, pozytywnie wpływają na funkcje rozrodcze zwierząt rozpłodowych. Objawy rui są wyraźniejsze, rozwój płodów następuje prawidłowo, obniża się ryzyko wystąpienia zapalenia macicy i wymienia, dodatkowo poprawia się stan racic. Duża ilość witamin, makro- i mikroelementów oraz kompleks enzymatyczny wspomagają trawienie. To szczególnie ważne w przypadku młodych zwierząt, o niezupełnie wykształconych przedżołądkach. U cieląt obserwuje się poprawę odporności i ograniczenie występowania biegunek. Ściany komórkowe drożdży charakteryzują się bowiem szczególnie stabilną i rozbudowaną strukturą o właściwościach wydajnie wiążących wodę oraz bakterie patogenne.

Drożdże zawarto również w produkcie Naszmix Opas, by efektywnie zwiększać przyrosty i jakość produkowanej wołowiny. Opasy są spokojniejsze, o dobrej kondycji aparatu ruchu, a mięso wykazuje lepszą strukturę i wybarwienie.

Drożdże stanowią cenne źródło witamin z grupy B, enzymów, biopierwiastków, a także łatwo przyswajalnego białka, wykazującego wysokie poziomy aminokwasów limitujących, zwłaszcza lizyny. Jest to szczególnie pożądane w dobie zakazu stosowania w żywieniu bydła mączek mięsno-kostnych. Poziom energii w drożdżach, w zależności od zawartości włókna, skrobi i tłuszczów osiąga bowiem od 11 do 14 MJ/kg.

(pb)
 

Materiał opublikowany w tygodnikach Wydawnictwa Promocji Regionu: CGD, CBR, CWA, CLI 5 listopada 2015
zdjęcie: SonjaPleper/flickr.com