Szybka regeneracja po wycieleniu

Krowy po porodzie są spragnione i wyczerpane. Szybkim sposobem na wzmocnienie zmęczonych zwierząt i dostarczenie im cennych składników pokarmowych jest zastosowanie pójła poporodowego.

Poród to ogromny wysiłek dla organizmu zwierzęcia. Traci on znaczne ilości energii i elektrolitów, dlatego od dawna krowom po porodzie podaje się ciepłą wodę z dodatkiem jakościowych otrąb, niekiedy także cukru. Obecnie jakość otrąb jest znacznie niższa niż tych stosowanych kilkadziesiąt lat temu, a to z powodu bardziej zaawansowanych technologii młynarskich. Podawanie cukru również nie jest optymalnym rozwiązaniem, bo łatwo rozkłada się on w żwaczu i przy większej ilości podanej jednorazowo powoduje spadek pH żwacza, co niesie ze sobą ryzyko kwasicy.

Wygodnym i szybkim sposobem dostarczenia krowie po wycieleniu porcji energii, elektrolitów, witamin oraz makro- i mikroelementów jest pójło poporodowe, np. Dr Krowa Drink. Przy jego podawaniu powinno się zwrócić uwagę na odpowiednią temperaturę wody (powinna być ciepła, w zimnej preparat znacznie gorzej się rozpuszcza, a dodatkowo krowa zużyje cenną energię na ogrzanie wody do temperatury ciała). Jeśli u krowy występuje spaczone pragnienie, warto podać Dr Krowa Drink w formie gotowego płynu. Bezpośrednie podanie ułatwia pobudzenie pragnienia i apetytu, poza tym składniki zawarte w preparacie dostarczają zwierzęciu energii.

Witaminy, makro- i mikroelementy dostarczone krowie w pójle zapobiegają zaleganiu poporodowemu oraz zatrzymaniu łożyska, które w następstwie może wywołać stan zapalny macicy, problemy z rują i zacieleniem oraz skutkować wydłużeniem okresu międzywycieleniowego. Przy występującym ryzyku lub gdy krowa przy poprzednich wycieleniach miała problemy z zatrzymanym łożyskiem i odwapnianiem, warto podać Dr Krowa Calcium z wysoką zawartością wapnia. Zapobiega on zaleganiu, a zawarte w preparacie wit. E, selen oraz magnez wspomagają skurcze mięśni oraz odklejenie i wydalenie błon płodowych. Zawartość glikolu, niacyny i znacznych ilości witamin z grupy B aktywizuje i wzmacnia pracę wątroby mocno obciążonej na początku laktacji. Szczególnie zalecane jest podawanie pójła krowom i jałówkom, których poród był trudny, nieterminowy (zarówno przedwczesny, jak i opóźniony), u zwierząt zbyt późno zasuszonych oraz tych nadmiernie otłuszczonych. Efekty przynosi też stosowanie pójła i preparatów energetyczno-wapniowych u krów, u których już występowały problemy okołoporodowe oraz rodzących mlecznic, żywionych dużą ilością kiszonek.

Kolejnym atutem zastosowania pójła poporodowego jest wypełnienie żwacza. Po podaniu pójła rozpuszczonego w 15 litrach wody, można podać 40–60 litrów ciepłej wody. Wypełniony, ciężki żwacz uniemożliwia przemieszczenie trwieńca – przypadłości kosztownej w leczeniu, które nie zawsze kończy się sukcesem.

Badania potwierdzają, że krowy, którym podano pójło poporodowe, szybciej dochodzą do siebie, mają lepszy apetyt, a co za tym idzie, pobierają więcej suchej masy, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia ketozy. Pójła są łatwym i szybkim sposobem uzupełnienia wielu składników. Dostępna forma podania (proszek do sporządzenia pójła lub wlewka), niewielki koszt w porównaniu z ewentualną wizytą lekarza weterynarii oraz minimalizacja ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych to atuty ich stosowania.

(mm)

Materiał opublikowany w tygodnikach Wydawnictwa Promocji Regionu: CGD, CBR, CWA, CRY, CLI 1 września 2016 r.
zdjęcie: fotolia.com