Targi Rolne "Agro Pomerania" w Barzkowicach

Ponad 950 producentów maszyn i sprzętu rolniczego, firm oferujących środki do produkcji rolnej oraz przetwórstwa rolno-przemysłowego zaprezentuje swoją ofertę podczas targów rolnych, które rozpoczną się 9 września w Barzkowicach (Zachodniopomorskie).

29.Barzkowickie Targi Rolne "Agro Pomerania 2016" to największa impreza o charakterze rolniczym w województwie zachodniopomorskim. Targi potrwają do niedzieli 11 września; skierowane są m.in. do rolników, właścicieli gospodarstw agroturystycznych oraz organizacji i instytucji zajmujących się rozwojem obszarów wiejskich.

"Szacujemy, że samych firm maszynowych oraz związanych bezpośrednio ze środkami produkcji rolnej będzie ponad 300, a wszystkich podmiotów ponad 950" – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach Jaromir Pałusiński. Spodziewa się on ponad 130 tys. odwiedzających z kraju i zagranicy.

Jak podkreślił, podczas targów zostanie zaprezentowanych dużo nowości w zakresie technologii, techniki produkcji oraz nasiennictwa.

"Po raz drugi w kraju organizowana będzie wystawa bydła mięsnego. Na targach podziwiać będzie można ponad 100 sztuk bydła co najmniej 10 ras" – poinformował Pałusiński.

Podczas "Agro Pomeranii" odbędzie się wystawa koni, a także drobnego inwentarza: królików oraz ptaków ozdobnych. "Zaplanowaliśmy pokaz trzody chlewnej; tutaj ciekawostką będzie prezentacja świni kędzierzawej rasy mangalica, która jest użytkowana w kierunku słoninowym" – zaznacza dyrektor.

Podczas targów w Barzkowicach zaprezentowane zostaną również najnowsze technologie związane z rolnictwem. "Nie zamieniamy nowoczesnego pługu na sochę. Upraszczamy technologię, aby wydatek na jeden hektar był jak najniższy i optymalny" - zaznacza Pałusiński.

Jak powiedział, zaplanowano prezentację zestawów do uprawy paszowej. "To nowość w technologii uprawowej polegająca na tym, że nie uprawia się całego hektara pola, tylko jego wycinek. Redukuje to koszty i wydatek energetyczny, jak również chroni pole przed tzw. efektem stopy płużnej, która jest zmorą współczesnego rolnictwa korzystającego z ciężkich ciągników" – tłumaczył.

Wydarzeniem towarzyszącym targom będzie I Festiwal Serów. "To impreza skierowana zarówno dla tych, którzy chcą zostać serowarami, jak i tych, którzy lubią sery konsumować" - dodaje.

Swoją ofertę zaprezentują również producenci tradycyjnych i regionalnych produktów żywnościowych pochodzących z Pomorza Zachodniego.

Organizatorem targów jest Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. (PAP)

mzb/dym/