Tatrzański Park Narodowy stawia na fotowoltaikę ale jeszcze może coś w przyszłości zainwestuje w do

W szkółce leśnej Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) w Kościelisku, powstała elektrownia fotowoltaiczna. Składa się ze 105 paneli polikrystalicznych. Energia ma być wykorzystana na potrzeby szkółkarstwa w parku narodowym.

Elektrownia jest w fazie rozruchu, do końca roku ma popłynąć z niej prąd.

 

Moc elektrowni fotowoltaicznej to 26,25 kW. Prąd zasila nawadnianie sadzonek drzew hodowanych na potrzeby TPN w i zapewnia energię elektryczną dla zaplecza socjalnego pracowników szkółki. Nadwyżki energii będą przekazywane do sieci dystrybucyjnej celem ich wykorzystania do prowadzenia hodowli sadzonek drzew w innych szkółkach TPN.

 

Dodatkowo na panelach zamontowano instalację pozyskującą deszczówkę, która ścieka do podziemnego zbiornika. Przyrodnicy wykorzystają wodę do podlewania sadzonek w okresie suszy.

 

Jest to dotychczas największa taka instalacja w TPN. „Z biegiem czasu zdobędziemy większe doświadczenie w funkcjonowaniu instalacji odnawialnych źródeł energii w trudnych warunkach pogodowych, jakie występują na terenie TPN” – powiedziała PAP Ewa Holek z TPN. „Nie wykluczamy, że w przyszłości powstanie ich więcej takich elektrowni na terenie parku” - dodała.

 

Inwestycja kosztowała ponad 160 tys zł i w części sfinansowano ją z Funduszu Leśnego Lasów Państwowych. (PAP)

 

szb/par/