Techniki siewu soi i szczepienie przedsiewne
Przygotowując się do siewu soi, należy pamiętać o przedsiewnym szczepieniu jej nasion bakteriami brodawkowymi, które nie występują naturalnie w polskich glebach. Co jeszcze warto uwzględnić, wysiewając tę zyskującą w Polsce popularność roślinę? 
 
Bakterie symbiotyczne Bradyrhizobium japonicum odgrywają bardzo ważną rolę podczas wegetacji soi. W wyniku symbiozy z tą rośliną zaopatrują ją w azot, dzięki czemu w jej uprawie nie jest wymagane nawożenie tym pierwiastkiem.
 
Proces szczepienia jest dość łatwy, jednak nie możemy zapomnieć o kilku bardzo ważnych szczegółach. Szczepienie powinno odbywać się w chłodnym i zacienionym miejscu, przy uwzględnieniu zaleceń producenta szczepionki. Obecnie na rynku dostępne są szczepionki umożliwiające szczepienie wyłącznie bezpośrednio przed siewem oraz takie, które umożliwiają wykonanie zabiegu w dłuższym okresie poprzedzającym siew (nawet do 120 dni przed siewem). 
 

Zastosowanie wody w procesie szczepienia

W przypadku stosowania wody w procesie szczepienia, należy użyć wody deszczowej, ze studni lub  destylowanej, czy mineralnej. Niedopuszczalnym jest stosowanie wody chlorowanej, gdyż chlor może obniży żywotność bakterii. 
 

Równomierne pokrycie nasion

Szczepienie należy wykonać starannie, zapewniając jednocześnie warunki zapobiegające uszkodzeniom mechanicznym, pęknięciom, czy obiciom nasion soi. Warto dopilnować, by wszystkie nasiona były równomiernie pokryte szczepionką. W przypadku większej ilości materiału siewnego, zabieg możemy wykonać przy wykorzystaniu przenośników taśmowych, na którym szczepionka rozpylana jest na przemieszczające się nasiona.

Możliwe jest również wykorzystanie tradycyjnych zaprawiarek lub betoniarek. Należy tu jednak zwrócić uwagę, aby nasiona nie obijały się intensywnie o brzegi zbiornika, nie były mieszane zbyt intensywnie i zbyt długo. W praktyce w takim procesie wystarczy kilka obrotów zbiornika. W przypadku szczepienia małych partii, można wykonać szczepienie w pojemnikach, bądź bezpośrednio w siewniku, dodając zalecaną porcję szczepionki do wysypanych nasion, a następnie mieszając. Jest to jednak proces najmniej precyzyjny i efektywny. 
 
Nasiona po zaprawieniu powinno się zabezpieczyć przed światłem słonecznym, gdyż bakterie brodawkowe są bardzo wrażliwe na promieniowanie słoneczne. Dodatkowo zaszczepione nasiona należy przechowywać w chłodnym miejscu.
 
Szczepionka przed użyciem powinna być przechowywana w chłodnym miejscu, w temperaturze ok. 4-8 oC. Nie można narażać jej na działanie promieni słonecznych oraz przechowywać na mrozie. 
 
Podczas szczepienia nasion nie należy łączyć szczepionki bezpośrednio (w jednorazowym procesie aplikacji) ze środkami ochrony roślin, zwłaszcza z zaprawami nasiennymi bądź nawozami mikroelementowymi.
 

Termin siewu soi

Agrotechniczny termin siewu soi w Polsce obejmuje okres od 20 kwietnia do 5 maja, warto jednak pamiętać, że roślina to do prawidłowych wschodów potrzebuje gleby ogrzanej do 10-12oC, z optymalnym jej uwilgotnieniem. Fenologicznym terminem siewu soi jest okres pełni kwitnienia klonu zwyczajnego lub koniec kwitnienia wiśni. 
 
Siew soi w ogrzaną glebę sprzyja wyrównanym wschodom. Nie należy zbytnio opóźniać siewu soi, gdyż liścienie wschodzącej rośliny są przysmakiem dla ptaków, które pod koniec maja rozpoczynają intensywne karmienie piskląt i poszukują wysokobiałkowego pokarmu. 
 

Rozstaw międzyrzędzi i obsada

Soja jest rośliną światłolubną, dlatego zalecany jest siew w rozstawie międzyrzędzi 15-45 cm, przy zachowaniu obsady ok. 60 roślin na m2. Optymalne zagęszczenie daje możliwość zawiązania po kilkadziesiąt strąków na roślinie. Zbyt gęsty siew powoduje natomiast wzajemne zagłuszanie się roślin i wydłużanie łodygi, zwiększając podatność na wyleganie. Jest również przyczyną zawiązywania mniejszej liczby strąków.
 

Techniki siewu soi

Dotychczasowe doświadczenie wskazuje, że soję można uprawiać w systemie tradycyjnym (orkowym), uprawy bezpłużnej (siew uproszczony) oraz w systemie uprawy zerowej, wykorzystując siew bezpośredni. Do siewu soi możemy wykorzystać zróżnicowane technologicznie siewniki, w tym ogólnodostępne siewniki tradycyjne. Możliwy jest siew soi z wykorzystaniem siewnika z redlicami stopkowymi, jak również talerzowymi. Soję z powodzeniem można wysiewać siewnikami w technologii strip-till. Dotychczas nie zauważono trendu wzrostu plonowania soi względem stosowanej techniki siewu.