Tłuszcz jest pożądany w żywieniu bydła

Temat tłuszczu w żywieniu bydła, oczywisty dla producentów mleka w wielu krajach, w Polsce cały czas jest tematem kontrowersyjnym, obrośniętym mitami. Z czego wynikają błędne przekonania? Powodem jest często brak odpowiednich produktów, mogących wnieść przełomowe rozwiązania.
 

Tłuszcz bezpieczny dla bydła

Jednym z mitów jest to, że tłuszcz jest niebezpieczny dla bydła. Eksperci Ewrol obalają go, udowadniając, że tłuszcz nie jest bardziej niebezpieczny niż białko czy węglowodany. Warto w tym miejscu wspomnieć, że podobnie jak istnieją różne rodzaje białka, tak istnieją różne rodzaje tłuszczu.
 

Tłuszcz w komponentach Protina i Amirap

Przede wszystkim tłuszcz znajdujący się w komponentach paszowych z linii Protina i Amirap podczas produkcji nie jest oddzielany od masy nasion, z której pochodzi. Oznacza to, że tłuszcz jest cały czas związany z masą nasion. Komponent jest więc tłusty, ale olej "nie wylewa" się z produktu. W żwaczu tłuszcz z komponentów Protina i Amirap jest uwalniany w sposób bardzo powolny, dzięki czemu jest on całkowicie bezpieczny dla mikroorganizmów żwacza. Przeanalizujmy przykład. Dawkując 1 kg Protina Fat na dobę, wnosimy 190 g tłuszczu. Średnio uwalniane jest do żwacza 15 g tłuszczu na godzinę.
 

Tłuszcz sojowy na przykładzie komponentu Protina Fat - zalety

Dzięki odpowiedniemu procesowi obróbki nasion, tłuszcz z Protina Fat uwalniany jest powoli. Dzięki temu jest zaliczany do tłuszczów chronionych. Nie istnieje więc ryzyko jego odkładania czy uszkodzenia wątroby, czego niekiedy obawiają się hodowcy i żywieniowcy. Wręcz przeciwnie. Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, w które obfituje tłuszcz sojowy działają ochronnie na wątrobę. Chronią ją choćby przed szkodliwym działaniem dawki żywieniowej z nadmiarem białka żwaczowego. Pamiętajmy też, że odpowiednia porcja energii z tłuszczu podana w dawce żywieniowej zapobiega gwałtownemu uwolnieniu rezerw tłuszczowych krowy, chroniąc ją przed kliniczną ketozą.
 

Nie da się przecenić faktu, że tłuszcz w dawce żywieniowej dla krów, to również wspaniała metoda profilaktyki kwasicy, zagrażającej zwłaszcza wysokowydajnym krowom mlecznym, które są żywione wysokimi dawkami pasz treściwych. Aby zapobiec ketozie, niebezpieczną nadwyżkę węglowodanów można łatwo zastąpić bezpiecznym tłuszczem.
 

Tłuszcz zawarty w Protina Fat to doskonały sposób na odtworzenie utraconej w pierwszej fazie laktacji masy ciała, ale także metoda na ochronę zwierzęcia przed spalaniem tkanki mięśniowej w okresie ogromnego zapotrzebowania na energię. Jak wiemy, odbudowa tkanki mięśniowej pochłania 40 razy więcej białka, niż krowa pozyskała z jego spalenia. Tłuszcz pozwala w bardzo efektywny sposób uchronić przed utratą masy ciała w trakcie faz z wysoką laktacją. To również duże oszczędności w trakcie końcowych faz laktacji.

(kz)