Trzy województwa Polski wschodniej wspólnie promują żywność tradycyjną

Samorządy z województw podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego wspólnie promują tradycje kulinarne tych regionów. W tym celu powołali Wschodni Szlak Kulinarny - cykl imprez, na których prezentowana jest żywność tradycyjna dla tych regionów.

Jak powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek w Baszni Dolnej (Podkarpackie) członek zarządu woj. podkarpackiego Lucjan Kuźniar, do podjęcia decyzji o powstaniu szlaku skłoniły samorządy wspólne cechy dla trzech województw. Wymienił m.in. wielokulturowość tych ziem i wspólne tradycje kulinarne.

"Żeby móc wykorzystać to dziedzictwo, musimy zaprezentować je turystom, wypromować tę żywność – po to jest ta inicjatywa. W grupie będzie nam łatwiej tego dokonać" - dodał Kuźniar.

Podkreślił, że samorządy mają doświadczenie we wspólnych projektach, zdobyli je przy okazji realizacji programów unijnych dedykowanych Polsce wschodniej.

W ramach Wschodniego Szlaku Kulinarnego odbyły się już dwie imprezy promujące, pierwsza w woj. lubelskim pod koniec maja, a w miniony weekend w Drohiczynie w woj. podlaskim. W najbliższy weekend podobne wydarzenie odbędzie się w Baszni Dolnej w ramach Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła.

Wicemarszałek woj. lubelskiego Grzegorz Kapusta powiedział, że impreza w Bychawie zgromadziła ok. 80 producentów żywności tradycyjnej z trzech regionów.

"Ten projekt pokazuje, że można usiąść i ustalić pewne ramy współpracy i obok tych miejsc atrakcyjnych turystycznie można promować żywność, czyli to jest taka szczypta soli, która nadaje smak" - dodał.

Według Kapusty, wspólny dla trzech regionów projekt jest "ogniwem, którego do tej pory brakowało". "Mamy żywność tradycyjną, mamy producentów i prosi się, aby były te produkty dostępne w ofercie w różnych miejscach. To jest przyszłość, a na dzisiaj to już pokazuje, że takie wydarzenia mają sens i trzeba je kontynuować" - przekonywał.

Natomiast członek zarządu woj. podlaskiego Stefan Krajewski zaznaczył, że produkty regionalne nie powinny być tylko wpisane na listę ministerialną, ale powinny "żyć swoim życiem". "I temu mają służyć takie inicjatywy, jak nasza. Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda się powiększyć projekt o kolejne województwo" - dodał.

Samorządowcy podkreślili, że projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku, z większą ilością imprez. Być może wykorzystany zostanie szlak rowerowy Green Velo – który łączy województwa wschodniej Polski. Przy szlaku powstać by mogły restauracje serwujące tradycyjne dania, ewentualnie byłyby wskazówki dla rowerzystów, gdzie takie obiekty się znajdują.

W najbliższą niedzielę w Baszni Dolnej odbędą się m.in. konkursy kulinarne "Kresowe jadło" i na najlepszą potrawę na bazie miodu, gotowanie ze znanym z telewizyjnego programu kulinarnego propagatorem kuchni myśliwskiej i staropolskiej - Grzegorzem Russakiem. W imprezie uczestniczyć ma ok. 100 producentów wyrobów tradycyjnych z trzech województw. (PAP)

huk/ dym/