W Japonii odkryto ślady upraw ryżu sprzed 2500 lat

Archeolodzy odkryli w Japonii pozostałości pól ryżowych sprzed 2500 lat - informuje serwis internetowy Asahi Shimbun.

Odkrycia dokonano na stanowisku położonym na terenie dzisiejszego miasta Nara, stolicy prefektury Nara w regionie Kansai, środkowo-zachodniej części wyspy Honsiu w Japonii.

Naukowcy z Instytutu Archeologicznego w Kashiharze, badający okolice Heijo-Kyo - pierwszej stolicy Japonii i siedziby dworu cesarskiego w latach 710-740 i 745-784 w okresie Nara (710-784) w historii Japonii - odkryli pozostałości licznych pól ryżowych z czasów znacznie wcześniejszych.

Jak poinformował Keisuke Morishita, przedstawiciel lokalnych władz w Narze, znaleziska świadczą o istnieniu rozwiniętych upraw ryżu w rejonie Nara już we wczesnym okresie Yayoi (ok. 300 r. p.n.e. - 300 r. n.e.).

Archeolodzy zlokalizowali podczas prac badawczych ok. 500 poletek do uprawy ryżu, pochodzących z okresu 2500-2300 lat temu.

Odkryte starożytne pola miały powierzchnię od 3 do 50 metrów kwadratowych każde, a wszystkie znajdowały się na zbadanym przez archeologów obszarze o powierzchni 8000 metrów kwadratowych.

Odkrycia archeologów na stanowisku przyczynią się do rozwoju badań dotyczących historii upraw ryżu w czasach poprzedzających okres Yayoi w dziejach Japonii. (PAP)

jot/ jjj/