Wapno granulowane – trzymaj odpowiedni poziom pH gleby! Niewyregulowane pH gleby może prowadzić do wielu problemów z prawidłowym rozwojem, przejawiających się żółknięciem, anemicznym wyglądem czy nawet zamieraniem roślin. Przekłada się to na straty plonu. Co robić, by utrzymać pH na odpowiednim poziomie?

Problem zakwaszenia gleb w Polsce wciąż dotyka bardzo dużo gospodarstw rolnych. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest cykliczne wapnowanie gleb, które pozwala utrzymać pH gleby na odpowiednim poziomie. 


Za co odpowiada pH gleby?


Odczyn gleby odpowiedzialny jest za wiele istotnych elementów składających się na powodzenie uprawy. Duża podaż wapnia blokuje kationy Al3+. W ten sposób zabezpieczamy system korzeniowy przed toksycznym działaniem glinu, który uniemożliwia roślinom prawidłowy rozwój. Tego typu stan nasila się w momencie braku wilgoci w glebie. Powoduje żółknięcie, anemiczny wygląd roślin i ich zamieranie. Za neutralizacje takiego stanu rzeczy odpowiedzialne są kationy wapnia (Ca2+) i wprowadzanie ich do gleby w postaci nawozów wapniowych. To – ekonomicznie ujmując sprawę – najtańsze rozwiązanie, którym można poprawić kompleks glebowy.

Do innych ważnych czynników odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój roślin, za sprawą odpowiedniej dostępności w glebie wapnia, można zaliczyć:
- trwałość ścian komórkowych,
- odporność na niekorzystne warunki pogodowe (susza, mróz),
- mniejszą podatność na choroby grzybowe.


Forma i metoda aplikacji nawozów wapiennych


Do bardzo powszechnego sposobu aplikacji nawozów wapiennych należy stosowanie ich w formie granulowanej. Pozwala to na swobodny rozsiew standardowymi siewnikami do nawozów. Ważnym czynnikiem pozwalającym cieszyć się prawidłową aplikacją i szybką reaktywnością jest rodzaj granuli. Powinna być wyrównana i stosunkowo nieduża, dzięki czemu jej rozpuszczenie nastąpi dosyć szybko, a wpłukanie w profil glebowy będzie w ten sposób bardzo równomierne.

Wapno granulowane powinno być także bezpieczne dla roślin bez względu na termin stosowania. Do takiej formy użytkowej należy wapno węglanowe (CaCO3). Jego stosowanie przedsiewnie, jak i pogłównie jest bezpieczne dla roślin. Jednocześnie możliwe jest na każdym rodzaju gleby bez obaw o pogorszenie jej struktury.


Mikroelementy


Na polskim rynku dostępne są nawozy wapniowe, które posiadają w swoim składzie wyszczególnione mikroelementy, takie jak: miedź, żelazo, mangan czy cynk. To niezwykle ważny dodatek będący dodatkową bonifikatą przy stosowaniu nawozu wapniowego. 

O słuszności stosowania mikroelementów nie trzeba przekonywać kogokolwiek. Są odpowiedzialne za szereg bardzo istotnych procesów fizjologicznych roślin, co między innymi przekłada się na wydajne wykorzystanie makroskładników takich jak azot, fosfor i potas. Bezpośrednia aplikacja ich z wapnem granulowanym przynosi dodatkowe korzyści.


Elplon Calmik

Ciekawą pozycją rynkową jest Elplon Calmiknawóz wapniowy węglanowy z mikroelementami. Dzięki idealnemu rozdrobnieniu i równomiernej granuli oraz dodatkowi miedzi, żelaza, manganu i cynku łączy w sobie bardzo dobre parametry jakościowe. Nawóz ten nadaje się idealnie do przed- i powschodowego stosowania we wszystkich uprawach oraz na każdym rodzaju gleb. Jego aplikacja możliwa jest w każdej fazie rozwojowej roślin. Idealny do bazowego podnoszenia pH jak i uzupełniającego dostarczania wapna dla roślin potrzebujących obecności tego pierwiastka w glebie.