Wapno i magnez pod kukurydzę

Badania dowodzą, że wapnowanie gleby może zwiększyć plon kukurydzy nawet o 60%. Nieuregulowany odczyn pH to problem, który dotyczy ponad połowy gruntów w Polsce, a w przypadku tej uprawy stanowi jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej powodzeniu. Nieocenionym wsparciem dla wapnia jest magnez zawarty w łatwo przyswajalnych nawozach.
 

Wapnowanie kukurydzy zwiększa potencjał upraw

Postępująca degradacja gleby bezpośrednio wpływa na obniżenie efektywności produkcji roślinnej. Wynika to głównie z niewystarczającego wykorzystania nawozów wapniowych. Jak informuje GUS, faktyczny poziom wapnowania pól znacznie odbiega od potrzeb polskich gleb, a średnie zużycie tego typu nawozów (w przeliczeniu na czysty składnik) w ostatnim dziesięcioleciu wynosi ok. 130 kg CaO/ha. Szczególnie wrażliwa na taki stan jest kukurydza. Stanowisko przeznaczone pod jej uprawę powinno charakteryzować się obojętnym lub lekko kwaśnym odczynem – pH w zakresie 6,0-7,0. Natomiast jego regulację należy rozpocząć odpowiednio wcześnie, najlepiej przed siewem przedplonu lub po jego zbiorze (najpóźniej 4-6 tygodni przed siewem kukurydzy).
 

Na kwaśnych glebach występuje wysokie stężenie jonów glinu, które hamują rozwój systemu korzeniowego kukurydzy. W związku z tym regulacja pH stanowiska, na którym jest ona uprawiana, umożliwia roślinom pobranie składników z głębszych warstw oraz rozbudowę korzeni. Ponadto wapno wpływa na strukturę gleby, która dzięki temu lepiej utrzymuje wodę. W ten sposób zwiększa się odporność plantacji na suszę.

Nawet kompleksowe nawożenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów przy niewłaściwym odczynie gleby. W takich warunkach roślina nie jest w stanie skutecznie pobrać składników i w konsekwencji pokryć potrzeb pokarmowych. Ze względu na bardzo duży potencjał produkcyjny kukurydzy o dostępności składników w głównej mierze zależeć będzie ostateczny plon.
 

Wapno magnezowe – doskonałe połączenie

Szczególnie istotną rolę w uprawie kukurydzy odgrywa magnez – źródło zieloności roślin (wchodzi w skład chlorofilu) i niezbędny element najważniejszych procesów fizjologicznych. Pierwiastek ten reguluje fotosyntezę oraz przemiany energetyczne na plantacji. Ponadto pobudza rozwój korzeni, a przez to zwiększa efektywność pobrania składników z gleby. Odpowiedni poziom magnezu przede wszystkim warunkuje nalewanie kolb. Warto podkreślić, że wspólnie z siarką, wpływają na skuteczne wykorzystanie innych pierwiastków np. azotu i potasu, czyli tych, które pobierane są przez kukurydzę w największych ilościach. Stanowisko przeznaczone pod jej wysiew powinno charakteryzować się zasobnością magnezu na poziomie 50-70 kg MgO/ha. Ważne, aby był on wniesiony w łatwo dostępnej formie.
 

Materiał ukazał się w “Magazynie Najbliżej Rolnika” nr 1 / 2021 (12)