Wapnowanie gleb – czym i jak prawidłowo wapnować?

Wapnowanie to w wielu gospodarstwach podstawowy zabieg, który zwiększa potencjał plonotwórczy roślin. Szacuje się, że 60% polskich gleb wymaga uregulowania odczynu. Jakie są aktualne trendy na rynku nawozów wapniowych? Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze wapna? O tym w rozmowie z Jarosławem Ryneckim – Zastępcą Dyrektora Działu Nawozów w firmie Agrolok.
 

Jakie tendencje utrzymują się na rynku nawozów wapniowych w ostatnich latach?

Jarosław Rynecki: Rynek nawozów wapniowych jest bardzo interesujący, jednak bywa często omijany przez rolników, szczególnie tych, którzy prowadzą małe i średnie gospodarstwa. Niestety odzwierciedleniem tego są słabsze wyniki produkcji. Na pewno w ostatnich latach wzrosła świadomość plantatorów, że jest to zabieg, który trzeba wpisać do kalendarza agrotechnicznego, aby uzyskać wysokie i jakościowe plony. Wapno nie tylko reguluje pH gleby, ale również sprawia, że stanowisko ma strukturę bardziej gruzełkowatą i przez to lepiej utrzymuje wodę. W obliczu zmian klimatycznych jest to niezwykle cenna właściwość. Ponadto w poprzednim roku w ramach dofinansowania z Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie rolnicy mogli otrzymać wsparcie finansowe na ten cel. Program był wielokrotnie opisywany w mediach, promowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co z pewnością obrazuje rangę tego problemu. Warto również dodać, że zmieniają się preferencje dotyczące terminu zakupu nawozu. Jeszcze kilka lat temu rolnicy na ogół kupowali wapno w okresie żniw, zbiorów rzepaku. W Agroloku promujemy model sprzedaży, który zakłada zakup nawozów w okresie zimowo-wiosennym, z dogodnym dla klienta terminem realizacji zamówienia. Dzięki temu odbiorcy mogą być pewni, że nawóz dotrze do nich w optymalnym okresie, dlatego coraz chętniej decydują się na takie rozwiązanie. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z odroczonego terminu płatności.
 

Czy sytuacja gospodarcza, którą obserwowaliśmy w pierwszym półroczu, wpłynie na ceny lub dostępność wapna?

JR: Oferta Agroloku oparta jest na wapnie wyłącznie z polskich kopalni, dlatego nie ma problemu z dostępnością tego towaru. Obecna sytuacja rynkowa nie zagraża tej branży. Myślę, że potencjał polskich kopalni w pełni zaspokoi potrzeby rolników. Rynek nawozów wapniowych jest też stabilny pod względem cen, które na ogół określane są na początku roku i znacząco się nie zmieniają. Na ostateczną cenę nawozu najczęściej wpływa wartość transportu. W okresie żniw bądź intensywnych prac rolniczych cena ta jest wyższa, dlatego też proponujemy klientom zakup nawozu w okresie zimowo-wiosennym.
 

Wiemy już w takim razie kiedy najlepiej kupować. Jakie rodzaje wapna są najczęściej wybierane przez rolników?

JR: To zależy od wielkości gospodarstwa i od sprzętu, którym dysponuje plantator. W dużych gospodarstwach najczęściej wykorzystuje się wapna pyliste – głównie węglanowe bądź mączki. Niemniej jednak do ich wysiewu konieczny jest drogi, specjalistyczny sprzęt. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się wapna granulowane – zwłaszcza w przypadku średnich lub mniejszych gospodarstw. Wapno granulowane łatwiej się przechowuje, a do wysiewu można wykorzystać standardowy rozsiewacz do nawozów, dlatego wielu rolników chwali tego typu rozwiązania.
 

Co wpływa na skuteczność nawozu i jak dobrać optymalne rozwiązanie?

JR: Wyboru nawozu należy dokonać na podstawie wymagań uprawianej na tym polu rośliny oraz aktualnego badania pH stanowiska. W tym celu warto pobrać próbkę gleby i przekazać do okręgowej stacji chemiczno-rolniczej, gdzie zostanie ona poddana szczegółowej analizie. Na podstawie wytycznych i otrzymanych zaleceń można określić optymalną dawkę nawozu wapniowego. Z kolei na skuteczność danego rozwiązania wpływają głównie dwa parametry: reaktywność i rozdrobnienie surowca. Najmłodsze złoża wapna, czyli te, które pochodzą z okresu jury i kredy są najbardziej miękkie i najszybciej reagują na procesy glebowe, a im mniejsze cząsteczki, tym ich działanie jest szybsze. Warto podkreślić, że w ofercie Agroloku dostępne są również wapna, które wykazują reaktywność na poziomie 100%, co sprawia, że działają bardzo szybko i przede wszystkim skutecznie.
 

Dziękuję za rozmowę

(ab)

Materiał ukazał się w “Magazynie Najbliżej Rolnika” nr 2 / 2020 (11)