​Wczesnowiosenne nawożenie upraw Wczesną wiosną rośliny mają ograniczoną zdolność pobierania składników pokarmowych. Przebieg pogody i towarzyszące jej ograniczenia z dostępnością wody, utrudniają uprawom wykorzystanie zasobów zgromadzonych w glebie oraz w dostarczonych w nawozach mineralnych. Jak odpowiednio wspomóc rośliny w tym czasie?

Skuteczną metodą uzupełnienia niedoborów pierwiastków w roślinach, podczas ich intensywnego wzrostu i w warunkach ograniczonych możliwości pobierania, jest nawożenie dolistne. Pierwiastki, które potrzebne są roślinom od samego początku wegetacji, to między innymi azot oraz siarka. Są one niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin, a ich niedobór może prowadzić do zmniejszenia ilości i jakości plonów.
 

Wczesnowiosenne nawożenie dolistne

Najlepszym czasem na nawożenie dolistne azotem jest okres wczesnej wiosny. Wówczas rośliny potrzebują dodatkowego wsparcia w syntezie białek i zwiększeniu produkcji chlorofilu, który jest odpowiedzialny za fotosyntezę. W tym samym okresie powinno się przeprowadzić nawożenie siarką, ponieważ ten pierwiastek jest równie ważny w procesach, które wpływają na intensywność wzrostu, jakość plonów i odporność roślin na choroby. Formy siarki znajdujące się w roślinach wpływają także na ich charakterystyczny smak i zapach. Co jest wyraźnie wyczuwalne w takich roślinach jak: kapusta, czosnek, cebula, gorczyca.

Nawożenie dolistne możemy stosować od samego początku okresu wegetacyjnego, w okresie intensywnego wzrostu roślin. Najczęściej wraz ze zwiększaniem się zielonej masy rośliny, rośnie również jej zapotrzebowanie na makro- i mikroelementy. Jako przykład służyć może między innymi rzepak ozimy, który w ciągu zaledwie 5 tygodni często osiąga przyrost wysokości około 1 metra, dodatkowo silnie się rozgałęziając. 
 

Elvita Azon i Elvita Sonik – nawozy dolistne

Należy jednak pamiętać, że podanie nawozów w formie oprysku powinno być bezpieczne dla rośliny uprawnej. Dobrze sprawdzą się tu Elvita Azon oraz Elvita Sonik. To bezpieczne dla upraw nawozy charakteryzujące się szybkim i precyzyjnym działaniem. Ponieważ wchłaniane przez liść są transportowane bezpośrednio do miejsc, w których są potrzebne, mają ogromny wpływ na jakość plonów. 

Oba nawozy doskonale wpisują się we wsparcie nawożenia mineralnego. Są skutecznym uzupełnieniem dostępności składników, dzięki czemu wspierają ich zdrowotność, podnosząc jakość i ilość plonów.