Wielkopolskie: 1 maja premiera nowego tulipana o nazwie "Bronisław Komorowski"

„Bronisław Komorowski” to nazwa nowej odmiany tulipana, jaka zostanie oficjalnie zaprezentowana 1 maja w Chrzypsku Wielkim (Wielkopolskie), podczas Międzynarodowych Targów Tulipanów. Kwiat dołączy do odmian m.in. „Anny Komorowskiej” i „Marii Kaczyńskiej”.

„Kolor i wygląd nowego tulipana musimy jeszcze utrzymać w tajemnicy” – podkreślił w rozpowie z PAP właściciel gospodarstwa ogrodniczego w Chrzypsku Wielkim Bogdan Królik. „Jedyne co mogę zdradzić już w tej chwili, to to, że będzie dostojny, elegancki i będzie z innej grupy niż dotychczasowe tulipany; czyli nie będzie to ani Triumph ani strzępiasty” – wskazał.

„Mamy już w naszej kolekcji tulipan +Anna Komorowska+ i brakowało jej kwiatowego towarzysza, który miał być chrzczony już w latach ubiegłych. Przyjęliśmy jednak taką zasadę, że lepiej nie nadawać imienia urzędującego prezydenta, żeby nie odbierać tego wydarzenia politycznie” – mówił.

Podkreślił także, że wraz z chrztem tulipana „Bronisława Komorowskiego” w Chrzypsku Wielkim zgromadzone będą trzy kwiatowe pary prezydenckie – Komorowskich, Kaczyńskich i Kwaśniewskich.

„Wszystkie tulipany, jakie mamy w naszej kolekcji są zupełnie apolityczne. Nawet w tej chwili kwiaty Anny Komorowskiej, Jolanty Kwaśniewskiej i Marii Kaczyńskiej potrafią rosnąć obok siebie bez żadnych zgrzytów” – zaznaczył Królik.

Dodał, że od przyszłego roku chce zakończyć „etap polityczny” i nadawać kwiatom imiona np. wybitnych sportowców czy osób zasłużonych, w tym także dla polskiego ogrodnictwa.

„Uroczystość nadania imienia, którą właśnie potocznie nazywamy chrztem, polega na +podlaniu+ kwiatka szampanem” - zaznaczył Królik. W wydarzeniu bierze udział m.in. przedstawiciel holenderskiej ambasady, a każda z nowych odmian, aby mogła zostać oficjalnie nazwana, musi być wcześniej zarejestrowana w Królewskiej Księdze Rejestru Nowych Odmian w Holandii.

W kolekcji tulipanów w Chrzypsku Wielkim, wśród ponad 450 odmian, można znaleźć ponadto tulipany o nazwie "Mikołaj Kopernik", "Preludium Chopina", "Jan Paweł II", "Irena Sendler" oraz "Piękna Polka".

Chrzest tulipana, czyli jego oficjalna odsłona odbędzie się pierwszego dnia 8. Międzynarodowych Targów Tulipanów. W ramach trzydniowego wydarzenia, w Chrzypsku Wielkim odbędzie się m.in. Gala florystyczna, Otwarte Mistrzostwa Florystyczne dla osób z niepełnosprawnością oraz Grand Prix Tulipanów, czyli konkurs jeździecki klasy N. Zaplanowano także koncerty oraz liczne atrakcje dla najmłodszych i całych rodzin.

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych.(PAP)

ajw/ mhr/