Wiosenne odchwaszczanie ozimin

Niewielu rolników zdążyło odchwaścić zboża ozime jesienią. Nie pozwoliła na to bardzo mokra aura oraz przedłużające się prace polowe, a także opóźnione zasiewy. W związku z tym oziminy będą wymagały wiosennej regulacji zachwaszczenia.






Przy doborze herbicydów na wiosnę warto zwrócić uwagę na kilka cech, jakimi powinny się one charakteryzować. Są to:

  • szerokie spektrum zwalczanych chwastów,
  • działanie w niższych temperaturach,
  • możliwość mieszania z innymi komponentami,
  • likwidacja chwastów w wyższych fazach rozwojowych.
     

Wiosenne preparaty odchwaszczające powinny zwalczać rośliny niepożądane nawet w dość zaawansowanych fazach wzrostu, ponieważ z uwagi na bardzo długo trwającą jesienną wegetację większość chwastów zimujących mocno się rozrosła. Nie wiadomo również czy na wiosnę uda się wcześnie wykonać zabieg, co także może się przełożyć na konieczność zwalczania dość dużych chwastów.
 

Wiosenny zestaw herbicydowy powinien zwalczać szerokie spektrum chwastów, szczególnie zimujących, takich jak np. chaber bławatek czy przytulia czepna. Nie zwalczone jesienią, wiosną bywają bardzo trudne do likwidacji, a ich obecność bardzo rzutuje na wielkość i jakość plonów. Szczególnie w przypadku przytulii czepnej może nawet spowodować brak możliwości sprzedaży ziarna.
 

Podczas planowania zabiegów należy również wziąć pod uwagę to, żeby wybrany herbicyd działał nawet w mniej korzystnych warunkach termicznych, z uwagi na często występujące wiosną wahania i spadki temperatur. Uniezależni to skuteczność zabiegu od kapryśnej pogody wiosną.
 

Takie działanie gwarantuje Areapak Bławatek. To najnowszy pakiet firmy Elvita, przeznaczony do zwalczania chwastów dwuliściennych w pszenicy ozimej. Zwalcza komplet najważniejszych chwastów dwuliściennych, a szczególnie skutecznie chabra bławatka. Łączy w sobie dwie substancje aktywne o odmiennym mechanizmie działania, co wpisuje się w strategię przeciwdziałania wystąpieniu odporności u chwastów oraz zwiększa skuteczność zabiegu.

(am)