Wiosenne odchwaszczanie zbóż ozimych

Nierzadko zdarza się, że przez długotrwałe okresy z nieodpowiednimi warunkami do zabiegów chwastobójczych, wiosenne rozwiązania chwastobójcze w zbożach ozimych zawodzą, zmuszając rolników do wykonywania zabiegów poprawkowych. W odchwaszczaniu nie bez znaczenia jest również faza rozwojowa chwastów. Kluczem w skutecznej walce może być dobór odpowiedniego herbicydu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze preparatu?

Obecna sytuacja na uprawach jest zróżnicowana w zależności od terminu siewu:

plantacje wysiewane w terminie zbliżonym do optymalnego: warunki jesienne sprzyjały intensywnym wschodom chwastów. Widoczna jest przede wszystkim wysoka presja ze strony miotły zbożowej, przytulii czepnej, chabra bławatka, chwastów rumianowatych, chwastów piętra niskiego, samosiewów rzepaku. Fazy rozwojowe chwastów w porównaniu do ubiegłego roku są mniejsze;
 

plantacje wysiewane w terminie opóźnionym: zachwaszczenie takich plantacji jest na niskim poziomie, chwasty znajdują się w fazie siewki. Pod kątem obecnych gatunków wygląda to podobnie w porównaniu do zbóż sianych w optymalnym terminie. Zboża wysiewane w opóźnionym terminie również są małe, co będzie sprzyjało kolejnym wschodom chwastów wczesną wiosną;
 

plantacje wysiewane w terminie zbliżonym do optymalnego, odchwaszczane jesienią przed miotłą zbożową: skuteczność herbicydów jesiennych na bardzo dobrym poziomie, jednak na większości plantacji zachwaszczenie chwastami dwuliściennymi, takimi jak przytulia czy chaber, jest podobne jak w zbożach ozimych wysiewanych w optymalnym terminie.
 

Jak dobrać odpowiedni herbicyd?

Pierwszym kryterium doboru środka jest oczywiście skuteczność w zwalczaniu najgroźniejszych chwastów, czyli przede wszystkim miotły zbożowej, chabra bławatka, przytuli czepnej, czy rumianu polnego. Kolejnymi istotnymi sprawami są: możliwość stosowania w niższej temperaturze, szybkość wnikania do rośliny oraz szybkie efekty działania środka. Ważne jest także bezpieczeństwo dla roślin następczych. Na wielu polach, po zbiorach zbóż, rolnicy wysiewają międzyplony o różnych składach. Niektóre substancje aktywne mogą dłużej zalegać w glebie i stwarzać zagrożenie dla części gatunków wchodzących w skład międzyplonów.

Uwzględniając wyżej wymienione czynniki, powstał pakiet Areapak Chron – rozwiązanie skutecznie zwalczające szerokie spektrum chwastów, między innymi, miotłę zbożową, chabra bławatka, przytulię czepną i wiele innych. Ma wysoką tolerancję do stosowania w niższych temperaturach, dzięki czemu możemy go zastosować wiosną prędzej, gdy chwasty nie stwarzają jeszcze bardzo wysokiej presji dla zbóż, a jednocześnie same są we wcześniejszej fazie rozwojowej, przez co łatwiej je zwalczyć. Areapak Chron to również bezpieczeństwo dla zbóż oraz roślin następczych, ponieważ nie zalega w glebie. Może on być stosowany do odchwaszczania pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego oraz żyta.