Wybór odmiany kluczem do sukcesu

W uprawie kukurydzy o wysokości plonu decyduje wiele czynników, kluczowy jest jednak prawidłowy wybór odmiany. Jakie parametry należy wziąć pod uwagę przed zakupem?
 

Podstawą wyboru jest kierunek użytkowania i przeznaczenie zebranego surowca. Ważnym aspektem są też warunki glebowe i klimatyczne, jakie panują w danym rejonie uprawy.

 

Odporność na chłód i susze

Warunki pogodowe w Polsce bywają bardzo nieprzewidywalne, kukurydza natomiast należy do roślin ciepłolubnych i potrzebuje w okresie intensywnego wzrostu dostatecznej ilości wody. Występujące w naszym kraju chłody wiosenne i okresy posuchy letniej mogą niekorzystnie wpływać na wielkość i jakość zbiorów. Dynamiczny postęp hodowlany pozwolił na uzyskanie odmian, na które wyżej wymienione czynniki mają ograniczony wpływ. Przed zakupem powinno się więc zwrócić uwagę na początkowy wigor, wybierając odmianę o lepszej tolerancji na niskie temperatury. Im szybciej młode siewki będą się rozwijać, tym lepiej zniosą potencjalną suszę w okresie letnim. Szybszy rozwój wiosenny pozwala wykształcić dobry system korzeniowy i lepiej wykorzystać pozimowe zasoby wód gruntowych. To z kolei przekłada się na późniejszą tolerancję wysokich temperatur i małych ilości opadów latem.

 

Na ziarno, na kiszonkę

Zdecydowaną większość areału kukurydzy wysiewanej w Polsce zajmują odmiany z przeznaczeniem na kiszonkę. W tej grupie, oprócz cech genetycznych, niwelujących wpływ warunków pogodowych na plon, ważnymi parametrami są także:

– strawność i jakość kiszonki,

– wydajność biomasy,

– udział ziarna w kiszonce.

Tu należy także wymienić cechę „stay green”, czyli długozieloność roślin. Pozwala ona na opóźniony zbiór, przy jednoczesnym zachowaniu parametrów niezbędnych do uzyskania doskonałej jakości paszy.

W grupie odmian z przeznaczeniem na zbiór ziarna zaletą jest szybkie oddawanie wody z ziarna w końcowej fazie dojrzewania. Pozwala to ograniczyć koszty suszenia, a także przyspieszyć termin zbioru.

Czynnikami, które należy wziąć pod uwagę, są:

– odpowiednio dobrana grupa wczesności,

– stosunkowo szybko luzująca łuska na kolbie, pozwalająca na lepszą wentylację ziarna,

– cienka osadka ograniczająca akumulację wody w ziarniakach.

Ważny jest również wybór typu ziarna. Większa ilość bielma mączystego, czyli typ dent, przydatna jest w przemyśle gorzelnianym i przy produkcji bioetanolu. Typ zbliżony do flint, z przewagą bielma szklistego, jest bardziej pożądany w przemyśle spożywczym – do produkcji grysu i kaszki kukurydzianej. Praktycznie każdy typ ziarna nadaje się do produkcji pasz dla zwierząt.

Na rynku dostępny jest też duży asortyment odmian o cechach pozwalających na wszechstronne użytkowanie. Przy większych zbiorach zielonki z takich odmian można przeznaczyć część areału na ziarno.

 

Polecane odmiany

– Jedną ze sprawdzonych odmian jest Fadonna – mówi Mariusz Kowalski, doradca agrotechniczny z Agroloku. – To kukurydza średnio wczesna, pozwalająca na przygotowanie wczesnej, wysokoenergetycznej kiszonki, dlatego zyskała dobrą opinię u hodowców bydła mlecznego. W okresie suszy bardzo dobrze reaguje na brak wody – przy niewystarczającej ilości opadów w ubiegłym roku, na naszych poletkach doświadczalnych osiągnęła wysokość 305 cm. Co ważne, dobrze toleruje słabsze stanowiska glebowe. Ze względu na to, że daje wysoki plon zarówno zielonej masy, jak i korzystny plon ziarna, jest to odmiana uniwersalna. Kukurydza LG 31.255 z kolei bardzo dobrze adaptuje się do różnych warunków glebowych – można ją uprawiać na stanowiskach od słabszych do dobrych, w dobrej kulturze. Charakteryzuje się występowaniem ciemnych przebarwień na ziarnie. Jest to cecha genetyczna, bez wpływu na walory ziarna. Pozwala uzyskać duży plon suchej masy z hektara, co potwierdzają dane COBORU z 2015 i 2016 r. - uzyskała najwyższy plon suchej masy oraz najwyższy plon jednostek pokarmowych spośród odmian zarejestrowanych w swojej grupie. To odmiana zarówno na kiszonkę, jak i na ziarno.

Dobry wybór kwalifikowanego materiału siewnego jest kluczem do sukcesu. W połączeniu z prawidłową agrotechniką, odpowiednim nawożeniem, ochroną chemiczną i sprzyjającymi warunkami pogodowymi, pozwala na osiągnięcie ponadprzeciętnych plonów.

(ak)

Materiał opublikowany w tygodnikach Wydawnictwa Promocji Regionu: CGD, CBR, CWA, CRY, CLI 26 stycznia 2017 r.
zdjęcie: Archiwum własne