Wyłudzili 120 mln – kolejne oszustwo na gigantyczną skalę

Funkcjonariusze CBŚ we współpracy z wywiadem skarbowym Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy zatrzymali grupę, która wyłudzała podatek VAT oraz zajmowała się praniem brudnych pieniędzy.

W tej sprawie zatrzymane zostały już 4 osoby zarządzające podmiotami gospodarczymi i potwierdzające fikcyjne transakcje zakupu i sprzedaży oleju rzepakowego. Grupa wyłudziła w ten sposób ok. 120 mln zł.

Policja przeszukała już wszystkie miejsca działalności gospodarczej zatrzymanych. Zabezpieczono dokumentację księgową i nośniki elektroniczne.

Zatrzymani są pod dozorem policji. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował wobec nich dozory policyjne i poręczenia majątkowe oaz postawił zarzuty: działania w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentacji dotyczącej obrotu olejem rzepakowym, podejmowanie czynności w celu udaremnienia lub utrudnienia wykrycia przestępczego pochodzenia korzyści majątkowych związanych z popełnieniem czynów zabronionych.

W śledztwie prowadzonym przez CBŚ występuje w sumie 77 podejrzanych. Usłyszeli oni ponad 200 zarzutów. Zabezpieczono mienie o wartości ok. 52 mln. zł.