Zabieg sklejania chroni uprawy

Straty spowodowane osypywaniem nasion rzepaku mogą przekraczać 30 proc. By im zapobiec warto stosować sklejacze. Owocami rzepaku ozimego są charakterystyczne łuszczyny. Pod koniec wegetacji mogą one pękać, przez co nasiona osypują się do gleby. Jest to przyczyną strat które w niektórych latach, przy niekorzystnych warunkach pogodowych, mogą przekraczać 30 proc. Wiele zależy także od odmiany. Niektóre z nich są bardziej wrażliwe na osypywanie, m. in wytwarzając sztywniejsze łuszczyny.

By zapobiec tego rodzaju stratom, rolnicy stosują tzw. sklajacze łuszczyn. Najczęściej aplikuje się je wówczas, gdy łuszczyny zaczną zmieniać barwę z ciemnozielonej na seledynową, żółtą. Zazwyczaj następuje to na ok. 3 tyg. przed planowanym zbiorem. Dodatkowo warto wykonać test polegający na sprawdzeniu czy łuszczyna da się zgiąć w kształcie litery "V" bez pękania lub przy delikatnym pęknięciu, ale bez osypania nasion.

Na rynku dostępnych jest kilkanaście sklejaczy łuszczyn. Zwykle zawierają one naturalne związki z żywicy lub syntetycznego lateksu. Na powierzchni łuszczyn sklejacze tworzą cienką powłokę zapobiegającą pękaniu i wnikaniu pary wodnej. Dzięki temu w czasie wilgotnej pogody łuszczyny słabiej chłoną wilgoć. Sklejacze ograniczają pozbywanie się przez nie , dlatego na nasionach sporadycznie może nastąpić rozwój grzybów.

Pora stosowania sklejaczy bardzo często koliduje z terminem desykacji rzepaku za pomocą glifosatu. Nie wszyscy producenci zalecają zatem jednoczesne stosowanie tych substancji. Tłumaczą to niższą skutecznością sklejaczy oraz wolniejszym wnikaniem glifosatu do roślin.

W przypadku w miarę równego dojrzewania rzepaku warto rezygnować z dosuszania na rzecz stosowania samego sklejacza. Sklejone łuszczyny mogą dłużej "czekać" na zbiór, np. do momentu pełnej dojrzałości na pędach bocznych.

Warto pamiętać, że łuszczyny mogą pękać również przez larwy pryszczarka kapustnika. Najlepsze efekty sklejaczy obserwuje się zatem na polach dobrze chronionych przed szkodnikami. Gdy mamy zamiar stosować sklejacze dopiero w momencie pękania łuszczyn, warto pamiętać, że w tym momencie już nic tego nie ograniczy.

(mf)

Materiał opublikowany w tygodnikach Wydawnictwa Promocji Regionu: CGD, CBR, CRY, CWA, CLI 4 czerwca 2015
zdjęcie: Hans/pixabay.com