Zaprawianie zbóż jarych Ochrona roślin to podstawa do uzyskania wysokiego plonu dobrej jakości. Zabezpieczenie przed chorobami rozpoczyna się wysiewem zaprawionych nasion. Zabieg ten chroni nasiona przed sprawcami chorób znajdującymi się bezpośrednio na nich oraz w glebie.


Zboża jare, mimo znacznie krótszego okresu wegetacji, infekowane są przez te same choroby, co zboża ozime, z wyłączeniem pleśni śniegowej oraz pałecznicy zbóż i traw. Zaliczyć do nich możemy:
  • zgorzel siewek,
  • śnieć cuchnącą,
  • śnieć gładką,
  • głownię pylącą,
  • głownię zwartą,
  • pasiastość liści jęczmienia.


Są to choroby, przed którymi można chronić wyłącznie poprzez zaprawianie. Nie można ich zwalczać stosując fungicydowe zabiegi nalistne, mimo że niektóre z nich widoczne są dopiero w fazie kłoszenia (np. śnieć cuchnąca i gładka, głownia pyląca i zwarta).
 

Zgorzel siewek


Grzyby z rodzaju Fusarium, w ciągu całego okresu wegetacyjnego, są sprawcami kilku chorób w zbożach. Spośród wyżej wymienionych, wywołują zgorzel siewek. Co ważne, choroba ta występuje we wszystkich zbożach jarych. Powoduje braki w obsadzie roślin, ponieważ część nasion nie wschodzi, inne z kolei wschodzą, są jednak bardzo słabe i szybko zamierają. Intensywność chorób zgorzelowych rośnie przede wszystkim na stanowiskach, gdzie dominuje monokultura zbożowa oraz pogarszają się warunki do wschodów roślin na skutek m.in. zbyt głębokiego siewu, nadmiernej wilgotności gleby, czy niskiej temperatury.
 

Pasiastość liści jęczmienia


Chorobą, której objawy są widoczne w fazie strzelania w źdźbło, jest pasiastość liści jęczmienia. Najpierw między nerwami wzdłuż liścia pojawiają się chlorotyczne smugi, które z czasem stają się brązowe lub szare. Porażone liście powoli zasychają, pękają. Skutkuje to zamieraniem całych roślin, bez wykształcenia kłosa lub z wykształceniem małych, pustych kłosów. Mimo że pasiastość liści jęczmienia jest chorobą liści, jedyną formą ochrony jest zaprawianie.
 

Jaką zaprawę wybrać?


Rynek zapraw zbożowych jest bardzo szeroki. Największa ilość występuje w przypadku jęczmienia jarego – ponad 60 pozycji. Obecnie wszystkie zaprawy przewidziane są do zaprawiania na mokro. W składzie zapraw można spotkać jedną lub kilka substancji aktywnych. Zazwyczaj te z jedną substancją aktywną chronią głównie przed podstawowymi chorobami. Przykładem jest Areapak Debiut. Zwalcza on zgorzel siewek, śnieć cuchnącą i gładką oraz głownię pylącą. Wobec pasiastości liści jęczmienia wykazuje średni poziom zwalczania. Dodatkowo, w jego skład wchodzi nawóz donasienny z makro- i mikroelementami, wpływający korzystnie na wschody oraz początkowy wzrost roślin.

Zaprawy o kilku substancjach mają szersze spektrum zwalczanych chorób. Mogą również pełnić dodatkowe funkcje w roślinie. Przykładem jest Areapak Dobry Początek. Zwalcza podstawowe choroby oraz pasiastość liści i głownię źdźbłową. W składzie możemy znaleźć substancje z najnowszej grupy chemicznej – karboksyamidów, co daje wydłużony efekt ochrony, widoczny poprzez mniejszą presję chorób liści. W jego składzie również występuje nawóz donasienny. W takim połączeniu, poza lepszym wigorem, rośliny dodatkowo silniej się ukorzeniają. Areapak Dobry Początek polecany jest przede wszystkim do ochrony plantacji nastawionych na wysoki plon.

Zaprawianie to najtańsza metoda ochrony roślin przed chorobami. Co, biorąc pod uwagę wymienione zagrożenia, jest zabiegiem w pełni opłacalnym.