Znane są stawki dopłat do materiału siewnego

Stawki dopłat do materiału siewnego ulegają zmianie od 27 września br., kiedy to weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 września 2016 r. w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2016 (Dz. U. z 2016 r. poz. 1542).

Zgodnie z §1 powyższego dokumentu, aktualne stawki dopłat do 1 ha prezentują się następująco w zależności od rodzaju uprawy:

  • 69,40 zł – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych;
  • 111,00 zł – w przypadku roślin strączkowych;
  • 347,00 zł – w przypadku ziemniaków.

Stawki te są niższe niż ubiegłoroczne, z uwagi na zmianę sposobu wyliczania stawek - nie są już one ustalane z góry, a liczone na podstawie ilości złożonych wniosków, rodzaju wnioskowanych upraw i przeznaczonego na dopłaty budżetu. Kwoty dopłat są niższe odpowiednio o: 10,6 zł/ha w przypadku zbóż, 19 zł/ha dla roślin strączkowych i 53 zł/ha dla ziemniaków.

Kolejne wnioski o dopłaty do materiału siewnego będzie można składać od 15 stycznia 2017 r. na podstawie zmodyfikowanych zasad, o czym pisaliśmy już w artykule “Ważne zmiany w dopłatach do materiału siewnego”.
 

zdjęcie: askewallz / pixabay.com