Plantatorzy soi zrzeszają się

Uprawę soi w Polsce jeszcze kilka lat temu traktowano jako ciekawostkę, temat czysto teoretyczny poruszany w wąskim gronie zainteresowanych i badaczy. Jednak prognozy naukowców sprawdzają się - ocieplenie klimatu staje się faktem. Zmieniające się warunki dają zielone światło tej roślinie na polskich glebach.
 

Doświadczenia na Poletkach Pokazowych

Czy w Polsce wcześniej przeprowadzano badania nad soją? Testy prowadzono dużo wcześniej, ale lata 70- te XX wieku przyniosły rozwój doświadczalnictwa hodowlanego. Wyniki: odmiana Progres dojrzewała w polskich warunkach, jednak nisko plonowała.
 

Specjaliści Agrolok zainteresowali się soją od początku istnienia Poletek Pokazowych, czyli od 2015 roku. Jakie wnioski pozwoliła wysunąć kilkuletnia obserwacja uprawy tej rośliny?
Soja potrzebuje odpowiedniego stanowiska do uprawy. 2015 rok pokazał, że gleby sklasyfikowane jako dobre, mające wyższą pojemność wodną, pozwoliły lepiej się rozwinąć roślinom w porównaniu ze słabszymi stanowiskami. Mierząc ilość opadów w czasie wegetacyjnym (od początku kwietnia do września), zaobserwowano, że do osiągnięcia zadowalających plonów na poziomie 2,5-3 ton z ha, potrzeba opadów ok. 300-400 l/m². Wyższa temperatura w 2018 roku w okresie dojrzewania (sierpień, wrzesień) o 2°C w stosunku do średniej miesięcznej temperatury dobowej sprawiła, że ziarno nie wymagało dosuszania w suszarniach.
Sukces uprawy to: równomierna obsada, dobre odchwaszczenie oraz odpowiedni dostęp do wody w czasie wschodów roślin.
 

Na Poletkach Pokazowych odmiana SG Anser sprawdziła się w kilku sezonach. Nie zatrzymujemy się tylko i wyłącznie na samej uprawie. W Zakładzie Uszlachetniania Białka Roślinnego w Osieku innowacyjna technologia pozwala na wytworzenie nowoczesnych komponentów paszowych linii Protina przeznaczonych dla wszystkich grup zwierząt gospodarskich.
 

Coraz większa popularność

Doświadczenia i dostępna technologia agrotechniczna sprawia, że soja jest łatwiejsza w uprawie. Sprzyjające warunki klimatyczne oraz niewysokie wymagania glebowe to doskonała propozycja dla rolników, którzy poszukują rośliny do płodozmianu. Przerwanie monokultury zbożowej i wysiew soi poprawa jakości gleby, wpływa na ograniczenie importu soi GMO, dbając równocześnie o bezpieczeństwo białkowe UE. To szereg argumentów, które pozwalają myśleć na poważnie o uprawie soi w wielu gospodarstwach. Należy również zwrócić uwagę na nowoczesne modele żywienia, w których stawia się na odpowiednią ilość białka w dawce pokarmowej. Zawartość białka w soi sięga nawet do 37%.

Plantatorzy soi mówią o„efekcie kukurydzy”. Co to oznacza? W ciągu ostatniej dekady kukurydza zrewolucjonizowała polskie ziemie. Aktualnie powierzchnia uprawa kukurydzy wynosi ponad 1,2 mln ha. Soja ma szansę powtórzyć ten sukces. Niebawem odpowiednio dobrane odmiany zarejestrowane i rekomendowane przez COBORU, a także coraz cieplejsze warunki atmosferyczne sprawią, że soja na polskich glebach będzie powszechnym widokiem jak obecnie kukurydza.

Rolnicy uprawiający tę roślinę tworzą miejsca do wymiany doświadczeń, zdobywania najnowszych informacji, zrzeszając się i popularyzując soję w Polsce. Stowarzyszenie Polska Soja skupia plantatorów, praktyków oraz specjalistów zainteresowanych uprawą soi właśnie. Inicjatywa ma na celu promować soję, rozpowszechnić ją jako krajowe źródło białka. Ale również doradzić i wspierać plantatorów, udostępniając im kontakt do specjalistów od nasiennictwa po skup i technologię przetwórstwa. Wystarczy zadzwonić, aby dowiedzieć się więcej o soi. Kontakt do ekspertów jest bezpłatny i stanowi rzetelne źródło wiedzy i informacji.

Członkowie Stowarzyszenia Polska Soja mają dostęp do najnowszych wyników badań m.in. COBORU. Wiedza na bieżąco jest uaktualniana dzięki obecności na ogólnokrajowych konferencjach organizowanych m.in. przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Stowarzyszenie w 100% skupia się na soi. Pełną historię badań, zasady członkostwa, najnowsze informacje można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Polska Soja oraz Facebooku:

http://www.polskasoja.com.pl/