Podkarpackie: 5 tys. ton karmy na zimowe dokarmianie zwierząt

W lasach Podkarpacia na zwierzęta czeka blisko 5 tys. ton karmy. "W regionie jest ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" – powiedział PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Najczęściej korzystają z nich jelenie, sarny i dziki, rzadziej niedźwiedzie.

"Dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich przygotowali dla nich ok. 400 ton siana, 3,5 tys. ton tzw. karmy soczystej, czyli buraków, marchwi i sianokiszonki, oraz 1,1 tys. ton ziarna i 240 ton soli z mikroelementami" – zauważył rzecznik.

W okresie zimowym dla zwierzyny uprawia się również ok. 500 ha poletek żerowych, na których wysiewa się zboża ozime, rzepaki oraz uprawia się rośliny wielosezonowe np.: topinambur.

Z kolei w nadleśnictwach Baligród, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany w Bieszczadach, gdzie bytują żubry, zakup karmy na zimę jest dofinansowany ze środków unijnych. Krośnieńska RDLP za te pieniądze kupiła łącznie prawie 130 ton pożywienia dla tych zwierząt.

W lasach południowo-wschodniej Polski leśnicy przygotowali ponad tysiąc miejsc dokarmiania zwierząt i ptaków. "Dokarmienie prowadzimy jedynie wówczas, gdy warunki pogodowe uniemożliwiają zwierzynie zdobycie żeru naturalnego. Jest to nie tylko humanitarny gest leśników, ale też zapobieganie szkodom w uprawach leśnych, które mogłyby mocno ucierpieć" - przypomniał rzecznik.

Miejsca dokarmiania – tak wynika z obserwacji leśników - najczęściej odwiedzają jelenie, sarny i dziki. Rzadziej pojawiają się tam niedźwiedzie, które przez znaczną część zimy śpią w gawrach.

Według szacunków RDLP, w lasach Podkarpacia żyje m.in. 300 żubrów, 180 niedźwiedzi, 500 wilków i 10 tys. bobrów. Bytuje tam też m.in. 35,2 tys. saren, 10,1 tys. jeleni, 10,2 tys. dzików oraz 320 łosi. Dość licznie występują także mniejsze drapieżniki: kuny - 5,2 tys., borsuki - 2,6 tys. i tchórze - 2,6 tys. Jest również 21,2 tys. bażantów oraz 8,9 tys. kuropatw.(PAP)

kyc/ pz/