Wapno dolomitowe

Wapno dolomitowe dostarczane przez Górnicze Zakłady Dolomitowe S.A. w Siewierzu to mineralny nawóz, który uzyskuje się poprzez przemiał surowego dolomitu do uziarnienia wynoszącego 0-2 mm. Dzięki wyjątkowo korzystnym właściwościom chemicznym wapno nawozowe szeroko stosuje się w rolnictwie i ogrodnictwie w celu odkwaszenia gleby i dostarczenia jej wapnia i magnezu. Oprócz poprawy jej chemicznych właściwości, wapno nawozowe ulepsza fizyczną strukturę podłoża, co łącznie przyczynia się do lepszych jakościowo roślin i większego ich plonowania. Wyższa w efekcie jest również jakość produktów roślinnych przeznaczanych dla zwierząt i ludzi. Wapno dolomitowe przekazuje glebie ważne dla roślin mikroelementy, wpływające m.in. na proces asymilacji, wytwarzanie enzymów i barwników, a także zwiększenie odporności na wymarzanie.

Nawóz otrzymał świadectwo ekologiczne oraz pozytywną ocenę przydatności rolniczej, wystawioną przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

wapno dolomitowe Siewierz
Skład:

magnez ( MgO ) 15% - 20%
wapń ( CaO ) ok 30 %


Stosowanie:


W produkcji ekologicznej zaleca się maksymalną dawkę do 2 t CaO/ha na glebach lekkich i do 3 t CaO/ha na glebach średnich i ciężkich.
 

Kategoria agronomiczna
gleb
Potrzeby wapnowania
pH 4,0 - 5,5
konieczne
pH 4,1 - 6,0
potrzebne
ph 4,6 - 6,5
wskazane
ph 5,1 - 7,0
ograniczone
Luzem t/ha Luzem t/ha Luzem t/ha Luzem t/ha
Bardzo lekkie 4,0 2,7 1,3 -
Lekkie 4,5 3,2 2,0 -
Średnie 5,6 3,7 2,1 1,2
Ciężkie 7,5 3,7 2,5 1,2
Użytki zielone 4,5 3,0 1,7 -