Ochrona górnych liści w pszenicy jest niezwykle istotna. Ocenia się, że w ok 60% odpowiadają za wytworzenie plonu. Dlatego powinny być one zdrowe do samego zbioru, a ich aktywność powinna być jak najdłuższa. Należy więc zadbać o jak najlepszą ochronę. W związku z przyspieszoną w tym roku wegetacją, pojawia się pytanie: czy zabieg T2 wystarczy?
Wpływ na to ma wiele czynników. Od momentu wprowadzenia substancji z grupy strobiluryn czy karboksyamidów, tzn. o wydłużonym działaniu, zabiegi T3 są rzadziej wykonywane. Oczywiście bazując na substancjach o krótszym, interwencyjnym działaniu, które były najpopularniejsze we wcześniejszych latach, zabiegi T2 i T3 były obowiązkowe. Przy zabiegu T2 opartym na substancjach o wydłużonym działaniu, zabieg T3 należy wykonywać w sytuacji wysokiego zagrożenia ze strony chorób kłosa.
Przyspieszona wegetacja a ochrona liścia flagowego
Jakie rozwiązanie wybrać w tym sezonie? Biorąc pod uwagę, że do zbiorów pozostało jeszcze wiele tygodni, powinnyśmy wybierać rozwiązania mocne, skonstruowane na bazie najskuteczniejszych i długo działających substancji aktywnych, czyli karboksyamidów oraz strobiluryn. Zabezpieczają one plantację na wiele tygodni od zastosowania środka. Poza ochroną przed chorobami grzybowymi, substancje te wpływają też na intensywniejszą zieloność i dłuższą żywotność liści, co przekłada się na poprawę ich funkcjonowania. W ten sposób mają bezpośredni wpływ na wydajność procesu fotosyntezy oraz lepsze wykorzystanie azotu, który jest składnikiem pokarmowym o największym znaczeniu plonotwórczym.Wszystkie te kryteria spełnia Areapak Netan T2. Zawarte w nim trzy substancje aktywne zapewniają silne działanie interwencyjne, zapobiegawcze oraz wyniszczające. Rozwiązanie to zostało opracowane na bazie wieloletnich badań na poletkach doświadczalnych w Golubiu-Dobrzyniu. Wykazały one m.in. ochronę łanu do samego zbioru, opóźnienie procesów starzenia rośliny, wzrost powierzchni liścia flagowego, a w końcowym efekcie – wzrost plonowania o średnio 730 kg ziarna z ha.
KOMENTARZE (0)