Dokarmianie dolistne – klucz do sukcesu

Nawozy dolistne i biostymulatory, z uwagi na swój wszechstronny wpływ na podniesienie jakości i wysokości plonów, są coraz częściej stosowane w rolnictwie i ogrodnictwie na całym świecie. Skąd się bierze ich fenomen?

Biostymulatory pobudzają procesy życiowe roślin na każdym poziomie organizacji biologicznej. Samo dokarmianie dolistne znane jest na polskim rynku od ponad 20 lat. Technologia w tym zakresie rozwija się, unowocześnia i cieszy coraz większą popularnością. To właśnie w tym momencie – wiosną – jest najlepszy czas na to, by zadbać o własne plony i skutecznie podwyższyć naturalną odporność roślin na stres powodowany niekorzystną pogodą.

Trafną odpowiedzią na preferencje rolników i potrzeby ich upraw są nawozy dolistne i biostymulatory marki Elvita. Nalistne wsparcie roślin pozwala na zwiększenie plonów nawet o 25%, zapewnia lepszą jakość upraw i wpływa na łagodzenie objawów stresu. Gwarantuje także korzystny stosunek jakości do ceny, czyli optymalizację nakładów inwestycyjnych w ochronie roślin.

Przekonali się już o tym liczni rolnicy, którzy wprowadzili nawożenie dolistne do standardowej praktyki w technologii uprawy roślin. – Zakup Elvity polecił mi sąsiad – mówi rolnik z Kikoła. – Po użyciu nawozu wyraźnie widać, że rośliny lepiej rosną, poprawił się także ich koloryt.
 

Do korzenia? To za mało!


Rośliny potrzebują mikro- i makroelementów podanych do gleby i pobieranych przez korzenie, jednak wiele nawozów stałych zawiera tylko wybrane pierwiastki skierowane do konkretnej uprawy. Trudno zatem wyobrazić sobie wysoki plon, używając wyłącznie konwencjonalnych nawozów, przeważnie zaspokajających zapotrzebowanie roślin tylko w makroskładniki. W tej właśnie sferze niezbędnym uzupełnieniem jest dokarmianie dolistne uzupełniające potrzeby roślin w mikroskładniki oraz uzupełniająco w makroelementy. Tylko ono w połączeniu z nawozami stałymi zapewnia znaczną poprawę jakości upraw.

Aplikacja nalistna pozwala wyeliminować zaistniałe niedobory. Wprowadza bowiem do roślin cenne plonotwórczo mikroelementy – zauważa Szymon Krzyżan z firmy Elvita. – Dzięki temu składniki pokarmowe są dostępne dla roślin praktycznie od razu, podczas gdy składniki pochodzące od nawozów mineralnych będą dostępne dla roślin dopiero po kilku lub nawet kilkunastu dniach. Niejednokrotnie jest to zbyt późny moment z uwagi na potrzeby pokarmowe roślin. Natomiast efekt nalistny działania nawozów dolistnych i biostymulatorów marki Elvita będzie obserwowany poprzez błyskawiczne znikanie na roślinach niekorzystnych skutków niedoborów pokarmowych. Dodatkowo stymulujemy lepsze pobieranie składników odżywczych z gleby przez korzenie, gdyż przyczyniamy się do rozbudowy i wzmocnienia systemu korzeniowego – dodaje.


Większe zbiory...


Zdarza się, że pojedyncze pierwiastki, dostarczone już w niewielkich ilościach – od kilku gramów do kilku kilogramów na hektar, nie tylko zapobiegają chorobom roślin, ale także zwiększają plony! Jak wskazują badania, po zastosowaniu właściwie dobranego nawozu dolistnego, przyrosty w uprawie buraka cukrowego mogą sięgać aż 15 ton, co stanowi 25% zwyżki plonu*. Zwiększenie upraw po zastosowaniu suplementów dolistnych możliwe jest również w kukurydzy i ziemniakach. Co z innymi uprawami? Elvita należy także do nawozów imponująco oddziałujących na rzepak i zboża. Badania w zakresie nawożenia upraw polowych wykazują tu nawet 12% przyrostu po dokarmianiu dolistnym.**

...mniej chorób


W wyniku wieloletnich doświadczeń naukowcy zauważyli, że 7 pierwiastków podstawowych (m.in. sód) i 6 pierwiastków dodatkowych (m.in. żelazo, cynk) zawartych w nawozach dolistnych korzystnie wpływa na roślinę. Wciąż trwają badania potwierdzające pozytywny wpływ na uprawy kolejnych mikro- i makroelementów, których znaczenie nie było wcześniej doceniane. Mikroelementy wpływają na zawartość białka, tłuszczu i wyższy plon handlowy cukru. Dobrze odżywione rośliny o kilka dni później narażone są na choroby grzybowe i całkowicie chronione przed chorobami fizjologicznymi! - Ważny jest przede wszystkim stan plantacji po zimie oraz moment i termin stosowania zależny od warunków pogodowych oraz fazy rozwojowej czy potrzeb pokarmowych rośliny uprawnej. Bardzo istotna jest forma i postać składników pokarmowych w jakiej są dostępne i w jakiej wnosimy je na rośliny w zabiegu nalistnym – zauważa Szymon Krzyżan.

Nowoczesny nawóz Elvita to nie tylko źródło niezbędnych składników odżywczych. Poszczególne rodzaje produktu zawierają aminokwasy, algi oraz składniki, które działają łagodząco na roślinę w sytuacjach stresowych.

Z Elvitą na pole


Zastosowanie nawozów dolistnych wymaga uprzedniego monitorowania sytuacji na polu. W mojej ocenie występuje realne zagrożenie dla osiągnięcia zadowalających plonów w obecnym sezonie wegetacyjnym – ocenia Szymon Krzyżan – Obawę o przyszły plon powinien wzbudzać u rolników szczególnie bieżący stan plantacji polowych obsianych w zalecanych terminach agrotechnicznych. Wynika on z przebiegu warunków pogodowych w okresie minionej jesieni oraz obecnie podczas trwającej jeszcze i bardzo łagodnie przebiegającej zimy. Już dziś na polach można bez problemu zaobserwować porażenie roślin patogenami grzybowymi, w szczególności zbóż przez mączniaka, jak też namacalne objawy po żerowaniu szkodników – wyjaśnia.

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być ograniczenie nawożenia mineralnego. Ważne zatem, by rozsiać nawozy mineralne NPK w stosunkowo szybko przyswajalnej formie, zanim ruszy wegetacja wiosenna. Należy pamiętać, aby przed dokonaniem aplikacji brać pod uwagę obecną pogodę i najbliższe prognozy.

Niezbędnym i kluczowym działaniem w moim przekonaniu jest nalistne zasilenie roślin w mikroelementy – dodaje Szymon Krzyżan. Ich postać musi być jak najlepiej i najszybciej przyswajalna dla roślin. Możliwości w tym zakresie są dwie – stała w formie krystalicznej lub proszkowej, która jest najbardziej skoncentrowana i skondensowana w składniki pokarmowe. Dostępna jest też postać płynna w postaci roztworu wodnego, o nieco uboższej, ale ukierunkowanej zawartości.

(pc)

Materiał opublikowany w tygodnikach Wydawnictwa Promocji Regionu: CGD, CBR, CWA, CLI 12 marca 2015
zdjęcie: tpsdave/pixabay.com
* badania SGGW Żelazna w latach 2005-06
** badania ścisłe w latach 2006-08 w Stacji Dydaktyczno-Badawczej Krasne