Odchwaszczanie zbóż - wiosna 2022 r. W uprawie zbóż jednym z najważniejszych czynników, mających wpływ na ilość i jakość plonu, jest szybka, skuteczna i bezpieczna eliminacja chwastów.

Rośliny niepożądane na plantacjach, rywalizując o światło zabierają przestrzeń życiową roślinom uprawianym w plonie głównym. Agrofagi, mając mniejsze wymagania środowiskowe, bardzo szybko rozwijają część nadziemną, a jednocześnie system korzeniowy pozwalający sprostać ich coraz to większym potrzebom odżywczym. Najważniejsze składniki pokarmowe, tj. woda, makro- i mikroelementy są zabierane z kompleksu glebowego, ale nie trafiają w wystarczających ilościach do naszych upraw, a mniejsza przestrzeń dla zbóż powoduje osłabienie krzewienia.
 

Jesienne zwalczanie chwastów


Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, zwalczanie chwastów w pszenicy ozimej powinniśmy zacząć jak najwcześniej. W sezonach 2019/2020 i 2020/2021 wśród dużej grupy rolników zaobserwowano pozytywną determinację w stosowaniu herbicydów jesiennych.

Duża ilość opadów i niskie temperatury jesienią 2021 roku w wielu regionach Polski uniemożliwiły wykonanie odchwaszczenia upraw w tym okresie. Niekorzystne warunki pogodowe często nie pozwoliły także na właściwe doprawienie roli, przez co na wielu polach pozostały duże ilości brył i nierówności. Czynniki te również mogły powodować lepsze warunki do wschodów i rozwoju chwastów.
 

Wiosenne odchwaszczanie


Wykonanie zabiegów herbicydowych w zbożach jarych i kukurydzy, gdzie długotrwała presja roślin niepożądanych znacząco obniża plon, jest równie ważne wiosną.
Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację, należy już dziś zastanowić się nad bezpiecznym i szybkim zwalczeniem szerokiego spektrum chwastów dwuliściennych.
 

Flod – skuteczny herbicyd w walce z chwastami


Uwzględniając czynniki pogodowe, z jakimi możemy spotkać się w tym okresie, korzystnym wyborem jest preparat Flod 306 SE. Herbicyd ten możemy stosować w uprawie pszenicy ozimej, jęczmienia jarego i kukurydzy.

Dzięki synergii dwóch substancji czynnych zapewnia szybkie i skuteczne zwalczanie uciążliwych chwastów dwuliściennych (m.in. chaber bławatek, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, komosa biała, mak polny, maruna bezwonna, niezapominajka polna, przytulia czepna, psianka czarna, rdest kolankowy, rdest powojowy, rumian polny, samosiewy rzepaku, stulicha psia, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne).

Zatrzymanie rozwoju chwastów po wykonaniu zabiegu następuje bardzo szybko, co zdecydowanie ogranicza straty w składnikach pokarmowych.
 

Flod – bezpieczeństwo stosowania


Preparat Flod 306 SE zapewnia szeroki i elastyczny termin stosowania. Jest bezpieczny dla upraw następczych. Środek może być stosowany od fazy dwóch liści do fazy drugiego kolanka zbóż (BBCH 12-32), a także w kukurydzy w fazie 2-3 liści (BBCH 12-13).

Jego formuła powoduje, iż w praktyce rolniczej jest on wykorzystywany jako komponent do mieszanin ze środkami do zwalczania chwastów jednoliściennych, nie powodując osłabiania ich skuteczności, co pozwala na wykonanie kompleksowego zabiegu w jednym terminie, podnosząc zyskowność uprawy.

Możliwość stosowania w uprawie zboża i kukurydzy pozwala na uniknięcie pomyłek z niewłaściwym zastosowaniem.