Użytki zielone – polecane mieszanki traw

Dla wielu rolników wiosna to czas zakładania nowych użytków zielonych lub odświeżenia ich wartości użytkowej – tzw. rekultywacja. Aby w pełni wykorzystać potencjał swojego pola, należy dobrać odpowiednią mieszankę traw – dostosowaną do klasy, odczynu i rodzaju stanowiska, a także sposobu jej użytkowania.
 

Mieszanki traw na słabsze i średnie gleby

Dobór właściwej mieszanki, czyli dostosowanej do panujących warunków środowiskowo-glebowych, pozwala na osiągniecie wysokich plonów, również na mniej zasobnych stanowiskach. W skład rozwiązania przeznaczonego na tego typu gleby – narażone na przesuszanie, powinny wejść przede wszystkim trawy o silnym i rozbudowanym systemie korzeniowym, który dotrze do wody i składników pokarmowych ukrytych w jej głębszych warstwach np. kupkówka pospolita. Poza odpornością na trudne warunki, wykorzystane gatunki traw powinny charakteryzować się wysoką wydajnością oraz smakowitością, np. festulolium. Odmiany obu wspomnianych gatunków są składnikami Intensy – wieloletniej mieszanki traw rekomendowanej na gleby słabsze, narażone na przejściowe deficyty wody. Jest ona przeznaczona do użytkowania kośnego lub pastwiskowego. Starannie dobrane komponenty sprawiają, że Intensa jest bardzo wytrzymała na niedobory wody. Stąd również w suchszych sezonach wyda świetny plon, zmniejszając ryzyko niedoboru pasz. Co ważne – mieszanka krótko po założeniu plantacji, wykazuje wysoką produktywność.
 

Pełne wykorzystanie dobrych i średnich stanowisk

Dysponując dobrymi stanowiskami, należy postawić na kompozycję mieszanek, o najwyższym potencjale plonowania oraz wartości pokarmowej. Jedną z najwartościowszych traw, która najlepiej radzi sobie na glebach dobrze uwilgotnionych i zasobnych w składniki pokarmowe, jest życica trwała. Stanowi doskonały komponent do wszelkich mieszanek przeznaczonych zarówno na łąki, jak i pastwiska. Posiada bardzo wysoką wartość pokarmową i smakowitość, a dodatkowo dobrze znosi udeptywanie przez zwierzęta. Z uwagi na powyższe cechy życica trwała znalazła się w Intensie MaxiMilk. Jest to wieloletnia mieszanka, która pozwala uzyskać maksymalne plony w użytkowaniu kośnym i pastwiskowym. Stanowi świetne rozwiązanie do wysokowydajnego użytkowania gleb dobrej i średniej jakości, przy stosowaniu intensywnej technologii. Dostarcza bardzo wysoki plon paszy o najwyższych parametrach pokarmowych oraz najlepszej smakowitości.
 

Świetnym rozwiązaniem jednorocznym na glebach o odpowiednim uwilgotnieniu, strukturze i zasobności w składniki pokarmowe jest zastosowanie mieszanki zawierającej w składzie życicę westerwoldzką. Gatunek ten posiada szybkie tempo wzrostu i dobrą wydajność. Trzy odmiany życicy westerwoldzkiej znajdują się Trawiacie. To propozycja szybko rosnącej, jednorocznej mieszanki traw przeznaczonej do użytkowania kośnego oraz pastwiskowego. Jej składniki zostały dobrane w taki sposób, aby w krótkim czasie uzyskać wysoki plon o dobrej smakowitości. Trawiata jest idealnym rozwiązaniem dla rolników poszukujących wysokowydajnego międzyplonu w sianym po żniwach płodozmianie ścierniskowym, a wiosną może być wysiewana jako roślina osłonowa przy zakładaniu lucernika, dodatek do mieszanek wieloletnich, a także wysokowydajna mieszanka jednoroczna.
 

Stanowiska okresowo zalewowe – jaką mieszankę traw wybrać?

Na stanowiskach wilgotnych lub okresowo zalewowych bardzo dobrze sprawdzą się gatunki, takie jak tymotka łąkowa – wartościowa trawa pastewna lubiąca żyzne gleby, czy kostrzewa trzcinowa, która jest odporna na wszelkie stresy termiczne i wodne. Oba gatunki dobrze znoszą dyskomfort związany z okresowym podtapianiem, dlatego znalazły się w mieszance Intensa HydroPower. To wieloletnia mieszanka traw stworzona z myślą o stanowiskach okresowo zalewowych, wilgotnych – w tym torfowych. Może być wykorzystywana w celach kośno-kiszonkowych. Wysoki udział głęboko ukorzeniających się gatunków traw wspomaga wzrost w warunkach nadmiernego uwilgotnienia stanowiska oraz zapewnia wysoką trwałość użytku. Uzyskane z Intensy HydroPower siano i sianokiszonka cechują się znakomitą smakowitością.
 

Źródło białka na wszystkie typy gleb

W odpowiedzi na coraz częściej pojawiające się w naszym kraju anomalia pogodowe, takie jak: susze, wichury, ulewy itd. powstała mieszanka trzech odmian lucerny, która pozwala zmaksymalizować plon zielonej masy w stosunku do uprawy jednoodmianowej. Lucelia, bo o niej mowa, to mieszanka trzech lucern o wzajemnie uzupełniających się właściwościach. Dzięki takiemu połączeniu rolnik otrzymuje lucernik charakteryzujący się bujnym wzrostem, również na słabszych stanowiskach. Trwałość Luceli gwarantuje jej wysoki poziom zimotrwałości oraz dobra zdrowotność. Przy wyborze nasion warto zwrócić szczególną uwagę na wersję inokulowaną. Wapienna otoczka, wraz z bakteriami Rhisobium, ułatwia wysiew nasion, wspiera młode siewki na starcie, co skutkuje bardziej wyrównanymi wschodami oraz przyspiesza formowanie brodawek korzeniowych. W konsekwencji umożliwia to szybsze wykorzystanie azotu atmosferycznego.
 




 

(mc)