Jak podnieść zawartość kazeiny w mleku?

Kazeina to główne białko mleka. Jej zawartość wynosi z reguły od 2,4 do 2,85 proc. Do grupy kazein należy przeszło dwadzieścia białek, które różnią się między sobą budową pierwszo-, drugo- i trzeciorzędową oraz zawartością jonów fosforowych i wapniowych. Różnice, o których mowa sprawiają, że poszczególne frakcje kazein cechują się odmiennymi właściwościami. Na zawartość kazeiny w mleku wpływa szeroki wachlarz czynników, takich jak rasa czy wiek. Mleko starszych krów (powyżej 3. r. ż.) jest uboższe w kazeinę niż młodszych osobników. Nie bez znaczenia jest też faza laktacji i stan zdrowia. Przykładowo mastitis powoduje wzrost poziomu białek serwatkowych i spadek kazeiny. Ale zawartość kazeiny w mleku można zmieniać, wprowadzając odpowiednie modyfikacje w dawce pokarmowej krów mlecznych.

Dlaczego kazeina jest ważna dla przemysłu mleczarskiego?

Biorąc pod uwagę upodobania konsumentów, przemysł mleczarski koncentruje się na produkcji serów podpuszczkowych, twarogowych i napojów fermentowanych. W związku z tym istnieje duże zapotrzebowanie na surowiec cechujący się optymalną zawartością białka, głównie kazeiny. Ma ona duże znaczenie ze względu na zdolność do koagulacji i wiązania wody. Kazeina wpływa na czas krzepnięcia mleka oraz jędrność powstałego skrzepu. Szybsze krzepnięcie daje możliwość uzyskania bardziej jędrnego i zwięzłego skrzepu. Pozwala to również na zmniejszenie strat kazeiny przechodzącej do serwatki.
 

Cenniki kazeinowe

Szacuje się, że różnica w ilości sera produkowanego z mleka o wyższej i niższej zawartości kazeiny wynosi aż 10 proc. Mleko ubogie w kazeinę obniżające wydajność sera z jednostki objętości, prowadzi więc do wzrostu kosztu produkcji wyrobów mleczarskich. Nie powinno zatem dziwić nastawienie przemysłu mleczarskiego, który stara się finansowo mobilizować producentów mleka do zwiększania zawartości tego cennego białka w surowcu. Niektóre zakłady mleczarskie wprowadziły nawet tzw. cenniki kazeinowe, dzięki którym producent dostarczający mleko bogatsze w kazeinę dostaje o kilkanaście groszy więcej za każdy kilogram mleka.

W związku z tym warto jest wyjaśnić, w jaki sposób hodowca bydła może wpłynąć na ilość kazeiny znajdującej się w mleku. Jak się okazuje jest to łatwiejsze niż mogłoby się wydawać.
 

Czynniki żywieniowe wpływające na zawartość kazeiny w mleku

Należy zaznaczyć, że ilość kazeiny w mleku jest skorelowana z zawartością białka w mleku. Z kolei jego poziom zależy m.in. od poziomu energii w dawce pokarmowej. Niedobór energii to najczęstsza przyczyna niskiej zawartości białka w mleku. Dzięki dostatecznej ilości energii z paszy powstaje odpowiednia ilość białka bakteryjnego, które ma wpływ na tworzenie się białek mleka.
 

Białko by-pass sposobem na podniesienie zawartości kazeiny w mleku

W sytuacji, gdy spada poziom białka w mleku można zdecydować się na komponenty białkowe z dużą zawartością białka chronionego (inaczej białko by-pass czy białko UDP), które nie ulega rozkładowi w żwaczu. Białko chronione zwiększa pulę białka strawnego, które jest wykorzystywane przez krowę do wzrostu produkcji mleka. Sugeruje się, aby białko chronione stanowiło około 40 proc całej puli białka zjadanego przez krowy mleczne. Wykorzystanie w żywieniu krów mlecznych komponentów paszowych z białkiem by-pass wpływa nie tylko na poprawę parametrów jakościowych mleka. Oddziałuje też na lepszą zdrowotność stada, korzystnie wpływa na wydajność i wskaźnik zacieleń.
 

Amirap Efekt – komponent paszowy z białkiem by-pass

W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele komponentów paszowych pozwalających na zwiększenie poziomu biała mleka. Spośród nich na szczególną uwagę zasługuje komponent paszowy non GMO - Amirap Efekt. Zawiera on ponad 60 proc. białka chronionego. Powstaje dzięki wykorzystaniu innowacyjnych procesów technologicznych, umożliwiających uzyskanie znacznie wyższego udziału białka nierozkładanego przez mikroorganizmy żwacza, niż w powszechnie stosowanych poekstrakcyjnej śrucie sojowej i poekstrakcyjnej śrucie rzepakowej. Warto również podkreślić, że Amirap Efekt jest chętnie pobierany przez zwierzęta, ma to związek z atrakcyjnym smakiem i aromatem komponentu oraz jego jednorodną strukturą. Amirap Efekt pozwala równocześnie na obniżenie poziomu mocznika w organizmie krowy, zmniejszenie deficytów energetycznych, a także ma pozytywny wpływ na wspomniane wyżej parametry mleka i poziom kazeiny. Stosowanie Amirap Efekt przekłada się w więc bezpośrednio na rentowność produkcji mleka.

Przeczytaj więcej o nowych liniach komponentów paszowych: Protina i Amirap - naturalne komponenty paszowe non GMO